×

Falconer/Randolph/Frewsburg/Maple Grove Captures Section VI Large School Title

Falconer/Randolph/Frewsburg/Maple Grove’s Landon Stormer edges Orchard Park’s Maxim Bliemeister at the finish line to win the boys Large School 55-meter dash at the Section VI indoor track & field team championships Saturday at Houghton University’s Kerr-Pegula Athletic Complex. P-J photo by Tim Frank

HOUGHTON — Falconer/Randolph/Frewsburg/Maple Grove won the Section VI Large School boys indoor track & field championship with 107 points Saturday at Houghton University’s Kerr-Pegula Athletic Complex.

Lancaster was second with 86 points, followed by Niagara-Wheatfield (64), West Seneca West (61) and Lockport (55.5). Jamestown finished 10th with 39 points.

Orchard Park won the girls Large School title with 142 points, followed by Lancaster (103), Williamsville North (93.5), Niagara Falls (67) and Jamestown (64). Falconer/Randolph/Frewsburg/Maple Grove was 10th with 13.5 points.

Falconer/Randolph/Frewsburg/Maple Grove senior Landon Stormer won the 55-meter dash in 6.56 seconds and his senior teammate Talon Rowland won the 600 meters in 1:26.50.

Rowland also won the long jump at 21 feet, 0.75 inches with Jamestown senior Noah Burch just behind in second place at 20 feet, 10.5 inches.

Falconer/Randolph/Frewsburg/Randolph’s Talon Rowland wins the boys Large School 600 meters during the Section VI indoor track & field team championships Saturday at Houghton University’s Kerr-Pegula Athletic Complex. P-J photo by Tim Frank

Falconer/Randolph/Frewsburg/Maple Grove junior Charles Sundquist won the weight throw with a toss of 57 feet, 7.5 inches and was fifth in the shot put at 39 feet, 5.25 inches.

Jamestown senior Noah Burch won the 300-meter dash in 36.72 seconds.

Falconer/Randolph/Frewsburg/Maple Grove junior Cody Kent was second in the 3,200 meters with a time of 10:12.31. Kent’s senior teammate Sean Verbosky was third in 10:17.41 and Jamestown senior Stephen Hallberg was fourth in 10:18.45.

Falconer/Randolph/Frewsburg/Maple Grove senior Juvenal Diaz-Cortes was second in the 1,600 meters with a time of 4:42.48 and fifth in the 1,000 meters with a time of 2:43.78.

Jamestown sophomore Javiana Matos was second in the weight throw at 37 feet, 0.25 inches and third in the shot put at 28 feet, 11.5 inches.

Jamestown’s Noah Burch wins the boys Large School 300 meters during the Section VI indoor track & field team championships Saturday at Houghton University’s Kerr-Pegula Athletic Complex. P-J photo by Tim Frank

Jamestown junior Emily Cardinale was second in the pole vault at 10 feet, while Falconer/Randolph/Frewsburg/Maple Grove sophomore Mary Lundmark was fifth at 7 feet, 9 inches.

Falconer/Randolph/Frewsburg/Maple Grove senior Brendan Devereaux finished third in the 55-meter hurdles with a time of 8.73 seconds.

Jamestown junior Belle Johnson took third in the 600 meters with a time of 1:41.27 and Falconer/Randolph/Frewsburg/Maple Grove junior Hannah Madonia was fifth in 1:45.50.

Jamestown junior Madison Burgess was third in the 300-meter dash with a time of 43.4 seconds and fourth in the 55-meter dash in 7.68 seconds.

Jamestown junior Myah Crossley was fourth in the long jump at 15 feet, 9 inches.

Jamestown freshman London Hamilton was fifth in the 1,500 meters with a time of 5:18.44.

Jamestown took second in the boys 1,600-meter relay with a time of 3:40.49 and Falconer/Randolph/Frewsburg/Maple Grove was fourth in 3:49.75.

Falconer/Randolph/Frewsburg/Maple Grove was second in the boys 800-meter relay with a time of 1:38.66.

Jamestown’s girls 3,200-meter relay team took third in 10:44.35.

Falconer/Randolph/Frewsburg/Maple Grove’s boys 3,200-meter relay team took third in 8:59.28.

Sweet Home captured the boys Medium School title with 132 points, followed by Hamburg (119), Holland/East Aurora (118.5), Starpoint (53) and Kenmore East (32.5). Dunkirk/Silver Creek tied for seventh with 27 points.

Holland/East Aurora took the girls Medium School crown with 124.5 points, followed by Starpoint and Hamburg with 74 apiece, Sweet Home (69) and Allegany-Limestone (57.5). Dunkirk/Silver Creek was 14th with 6.5 points.

Dunkirk/Silver Creek won the boys 1,600-meter relay with a time of 3:34.64.

Dunkirk/Silver Creek senior Lucas Lawrie was third in the 600 meters with a time of 1:25.69.

Dunkirk/Silver Creek senior Nathan Carlson was fifth in the 300-meter dash with a time of 37.83 seconds.

Dunkirk/Silver Creek was fourth in the boys 3,200-meter relay with a time of 9:29.04.

Dunkirk/Silver Creek eighth-grader Leah Mays was fifth in the 1,500 meters with a time of 5:06.24.

Pioneer won the boys Small School title with 129 points, followed by Iroquois (115.5), Cheektowaga (102), Tapestry (93) and Depew (73.5). Salamanca was seventh with 26 points and Fredonia/Westfield tied for 10th with 3 points.

Depew won the girls Small School title with 110 points, followed by Pioneer (108), Springville (96), Iroquois (92) and Tapestry (69). Salamanca was sixth with 49 points and Fredonia/Westfield was 10th with 18.

Salamanca sophomore Jesse Hill won the 600 meters in 1:27.83.

Salamanca junior Isabella Milks and Fredonia/Westfield sophomore Mariella Russo tied for second in the high jump at 5 feet.

Salamanca eighth-grader Jamila Nelthrople was third in the 300-meter dash in 44.57.

Salamanca junior Ryanna Brady was fourth in the 3,000 meters with a time of 12:48.19.

Salamanca sophomore Gabrielle Bly was fourth in the 1,000 meters with a time of 3:29.33 and Fredonia/Westfield junior Emily McCann was fifth in 3:43.54.

Salamanca seventh-grader Kaylin Lemon took fourth in the 1,500 meters with a time of 5:50.61.

Salamanca freshman Easton Chudy was fifth in the pole vault at 8 feet, 3 inches.

Salamanca took second in the girls 3,200-meter relay in 11:33.13.

Salamanca took fifth in the boys 3,200-meter relay in 10:33.57.

Salamanca was fifth in the girls 1,600-meter relay in 4:51.39.

Salamanca was fifth in the boys 800-meter relay in 1:43.21.

Newsletter

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)
Are you a paying subscriber to the newspaper? *
   

Starting at $4.62/week.

Subscribe Today