×

Locals Shine At Knox Invite

The Clymer/Sherman/Panama girls finished second in the Small School Division at Saturday’s Knox Invitational. Submitted photo

EAST AURORA — Several local schools competed and excelled in the 2021 Section VI Knox Invitational at Knox Park in East Aurora on Saturday.

The Clymer/Sherman/Panama girls team shined in the Small School Division placing second out of 16 teams and Maple Grove followed shortly behind in third place.

For the boys, Frewsburg finished fourth out of 20 teams and Maple Grove took sixth.

The top finisher among local boys was Lukas Baer from Maple Grove finishing in fifth place with a time of 16:54.88. The top finisher among girls was also from Maple Grove as Allison Bohall finished in ninth with a time of 21:19.90.

After Baer, several local boys had top-50 finishes including Randolph’s Roan Kelly taking eighth with a time of 17:34.38 and Maple Grove’s Ben Cornell finishing in 10th with a time of 18:00.33. Following them was Fredonia’s Adam Lesch in 15th with a time of 18:16.35, Frewsburg’s Xander Pitts in 16th with a time of 18:16.48, Franklinville/Ellicottville’s Maddox Bush in 18th place with a time of 18:25 and Maple Grove’s Sean Verbosky in 19th with a time of 18:27. Frewsburg’s Toby Gifford was 24th with a time of 18:36.24, Frewsburg’s Micah Barber was 27th with a time 18:42.20, Franklinville/Ellicottville’s Grant Cornell was 30th with a time of 18:46.28, Franklinville/Ellicottville’s Cayden Hatch was 32nd with a time of 18:57, Frewsburg’s Juvenal Diaz was 39th with a time of 19:06.99, Fredonia’s Cameron Patternosh was 40th with a time of 19:10.06 and C/S/P’s Michael Raven was 48th with a time of 19:37.54.

Boys large school top-50 finishers included four Jamestown runners: Colton Cappalino in 22nd with a time of 18:14.98, Maxwell Knight in 27th with a time of 18:22.95, Jayman Morano in 46th with a time of 19:18.76 and Mason McVinney in 47th with a time of 19:19.39.

On the girls side of things the only top-10 finisher was Bohall.

After Bohall for small schools, Maple Grove’s Abby Brunanavas finished 14th with a time of 21:44.51, C/S/P’s Solk Martin-Lacayo finished 16th with a time of 21:48.09, Randolph’s Sydney Smith took 18th with a time of 21:58.18 and C/S/P’s Hannah Schauman was 20th with a time of 22:21.55. Maple Grove’s Hannah Tarbrake took 21st with a time of 22:29.67, C/S/P’s Deidre Cavness was 23rd with a time of 22:34.70, C/S/P’s Tayden Persons was 30th with a time of 22:55.95, Frewsburg’s Teghan Trocki was 31st with a time of 23:00.09, Maple Grove’s Elizabeth Lai was 35th with a time of 23:06.27, C/S/P’s Haley Odell was 36th with a 23:14.33, C/S/P’s Leighanne Swan finished 38th with a time of 23:27.34, Frewsburg’s Rylee Gore was 40th with a time of 23:31.03, Fredonia’s Julia LeBaron took 41st with a time of 23:35.48, Silver Creek’s Ava Emke was 45th with a time of 23:48.63 and Randolph’s Gracyn Rowland was 48th with a time of 24:06.48.

In the Large School Division, two Jamestown girls had top-50 finishes: Belle Johnson in 21st with a time of 21:55.73 and Myah Crossley in 48th with a time of 24:36.01.

Team Results

Boys Large School

1. East Aurora 48; 2. Clarence 63; 3. Lancaster 104; 4. Orchard Park 113; 5. St. Joe’s 144; 6. Jamestown 186; 7. Canisius 199; 8. Williamsville North 203; 9. Hamburg 206; 10. Kenmore East 241; 11. Kenmore West; 12. Maryvale 366

Boys Small School

1. Alden 96; 2. Iroquois 118; 3. Allegany-Limestone 140; 4. Frewsburg 142; 5. Newfane 161; 6. Maple Grove 178; 7. Barker 197; 8. Franklinville/Ellicottville 200; 9. Springville-Griffith 251; 10. Royalton Hartland 313; 11. Akron 317; 12. Clymer/Sherman/Panama 326; 13. Pioneer 333; 14. Fredonia 360; 15. Lewiston Porter 370; 16. Randolph 375; 17. Wilson 391; 18. Silver Creek 403; 19. Addison 413; 20. Depew 551

Girls Large School

1. Clarence 52; 2. Orchard Park 54; 3. East Aurora 65; 4. Lancaster 118; 5. Frontier 122; 6. Sacred Heart 141; 7. Hamburg 156; 8. Jamestown 205

Girls Small School

1. Newfane 48; 2. Clymer/Sherman/Panama 109; 3. Maple Grove 121; 4. Allegany-Limestone 130; 5. St. Mary’s 175; 6. Addison 177; 7. Akron 193; 8. Depew 219; 9. Pioneer 223; 10. Springville-Griffith 243; 11. Barker 293; 12. Wilson 303; 13. Silver Creek 326; 14. Alden 339; 15. Albion 376; 16. Franklinville/Ellicottville 385

Individual Results

Boys Large School

Jamestown: 22. Colton Cappalino; 27. Maxwell Knight; 46. Jayman Morano; 47. Mason McVinney; 53. Tyler Zwald; 70. Jacob Smeraldo; 85. Ayden Hagelin; 89. Jordan Braymiller

Boys Small School

Frewsburg: 16. Xander Pitts; 24. Toby Gifford; 27. Micah Barber; 39. Juvenal Diaz; 52. Noah Collins; 66. Declan Gibbons; 67. Evan Rounds; 94. Jacob Sears

Maple Grove: 5. Lukas Baer; 10. Ben Cornell; 19. Sean Verbosky; 78. Jack Mansfield; 86. Caleb Barton

Franklinville/Ellicottville: 18. Maddox Bush; 30. Grant Cornell; 32. Cayden Hatch; 69. Michael Stewart; 77. AJ Shortz; 84. Liam Conroy; 130. Aiden Murray

Clymer/Sherman/Panama: 48. Michael Raven; 59. Lucas Dunnewold; 79. Ian Dunnewald; 80. Ishm Martin-Lacayo; 101. Ryan Perry; 136. Max Guzman; 145. Andrew Perry

Fredonia: 15. Adam Lesch; 40. Cameron Patternosh; 107. Matthew Brown; 123. Brenden Nero; 129. Stephen Keefe; 138. Clayton Frazier; 139. Owen Caserta

Randolph: 8. Roan Kelly; 62. Dempsey McDonald; 100. Rhys Kelly; 128. Julian Bieniek; 131. Jordan Parson; 148. Damon Fischer

Silver Creek: 55. Logan Perryman; 71. Gabe Rhodes; 108. Simon White; 110. Rocco Azzarella; 115. Dean League; 124. Aidan Jamison; 140. Trent Lack; 141. Benjamin Bock

Girls Large School

Jamestown: 22. Belle Johnson; 48. Myah Crossley; 59. Addison Zahn; 62. Alyson Canfield; 66. Nolah Hamilton; 73. Gabriella Demorest; 74. Hannah Lutgen

Girls Small School

Clymer/Sherman/Panama: 16. Solk Martin-Lacayo; 20. Hannah Schauman; 23. Deidre Cavness; 30. Tayden Persons; 36. Haley Odell; 38. Leighanne Swan; 51. Brooke Warner; 63. Eve Johnson

Maple Grove: 9. Allison Bohall; 14. Abby Brunanavas; 21. Hannah Tarbrake; 35. Elizabeth Lai; 67. Gabrielle Haines

Silver Creek: 45. Ava Emke; 52. Melanie Wilson; 106. Emily Bowers; 114. Amber Lockwood; 123. Jo Hansen; 134. Jess Pulver; 137. Gabby Spinuzza

Franklinville/Ellicottville: 66. Tarryn Herman; 102. Nicole Burton; 112. Margaret McAuley; 115. Emily Ossont; 124. Kaylie Bish; 125. Riley Moffat; 132. Sarah Weber

Fredonia: 41. Julia LeBaron; 79. Haley Zadzilka; 90. Kira Kuhlman

Frewsburg: 31. Teghan Trocki; 40. Rylee Gore

Randolph: 18. Sydney Smith; 48. Gracyn Rowland; 113. Sierra Smith; 121. Lucy VanRensselaer

Newsletter

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)
Are you a paying subscriber to the newspaper? *
   

COMMENTS

Starting at $4.60/week.

Subscribe Today