×

Frewsburg/Southwestern Advances In Postseason

FREWSBURG — No. 4 Frewsburg/Southwestern was a 109-71 winner over No. 13 Jamestown/Falconer on Tuesday in the prequarterfinals of the Erie Bracket in Section VI boys swimming.

The winners were led by Gannon Moore in the 200-meter medley (2:21.56) and the 100-meter backstroke (1:03.94).

Kyle Dean took home the 50-meter freestyle (24.49) and the 100-meter freestyle (55.51)

Frewsburg/Southwestern will host No. 5 Hamburg on Friday.

200m medley relay: Frewsburg (Gannon Moore, Brady Lindstrom, Francis Farrell, Jacob Stearns), Jamestown, Frewsburg 2. T–2:01.55

200m freestyle: Zach Gifford (F), Noah Collins (F), Brett Svenson (F). T–2:07.04

200m individual medley: G. Moore (F), Conner Dean (J), Grady Moore (F). T–2:21.56

50m freestyle: Kyle Dean (J), Lindstrom (F), Joseph Roehmholdt (J). T–24.49

1m diving: Jacob Lawton (F), Alexander Pitts (F). P–205.80

100m butterfly: Aidan McCleery (J), Conner Dean (J), Logan Hren (F). T–1:07.70

100m freestyle: Kyle Dean (J), J. Roehmholdt (J), Giffor (F). T–55.51

400m freestyle: Hren (F), Collins (F), Svenson (F). T–4:39.45

200m freestyle relay: Jamestown (Anderson, Roehmhold, McCleery, K. Dean), Frewsburg 1, Frewsburg 2. T–1:44.52

100m backstroke: G. Moore (F), Zach Marra (J), Miles Moore (F). T–1:03.94

100m breaststroke: Brady Lindstrom (F), Ethan Luce (F), Micah Barber (F). T–1:15.43

400m freestyle relay: Jamestown (Jacob Anderson, Conner Dean, Roehmholdt, Kyle Dean), Frewsburg 1, Frewsburg 2.

ZENTZ, FRED SHINE

DUNKIRK — No. 6 Dunkirk/Forestville/Westfield was a 96-68 winner over No. 11 Lake Shore in the prequarterfinals of the Niagara Bracket.

Steven Zentz led the winners with wins in the 200-yard freestyle (2:13.04) and the 500-yard freestyle (5:55.52) while Adam Fred took home the 200-yard individual medley (2:17.84) and the 100-yard breaststroke (1:11.55).

The Marauders will meet No. 3 Fredonia/Cassadaga Valley on Friday.

200y medley relay: Dunkirk (Matt Dunn, Steven Zentz, Adam Fred, Owen Bates), Lake Shore, Dunkirk 2. T–1:56.90

200y freestyle: Zentz (D), Tyler Schott (L), Carter Sterner (L). T–2:13.04

200y individual medley: Fred (D), Dunn (D), Josh Merritt (L). T–2:17.84

50y freestyle: Casey Taylor (L), Owen Bates (D), Trestin Briggs (D). T–24.24

100y butterfly: Briggs (D), Sebastian Degolier (D), Jocelyn Bowers (D). T–1:21.33

100y freestyle: Taylor (L), Bates (D), Schott (L). T–54.65

500y freestyle: Zentz (D), Knighton (L), Pruchnicki (L). T–5:55.52

200y freestyle: Lake Shore (Schott, Robinson, Smaldino, Knighton), Lake Shore 2, Dunkirk. T–2:02.37

100y backstroke: Matt Dunn (D), Theodore Roberts (D), Josh Merritt (L). T–1:07.30

100y breastroke: Adam Fred (D), Robert Zuidema (L), Zach Zentz (D). T–1:11.55

400y freestyle relay: Dunkirk (Bates, Zentz, Dunn, Fred), Lake Shore 1, Lake Shore 2. T–3:56.90

Newsletter

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)
   

COMMENTS

Starting at $4.75/week.

Subscribe Today