×

Priester Honored At Amy’s Run

Tom Priester of West Ellicott holds the trophy he was presented upon being selected the USA Track & Field Niagara Association Official of the Year. The honor is in recognition of his dedication, outstanding contributions and positive accomplishment to the Niagara Association. Priester’s responsibilities include officiating meets from area high schools to international competitions. His officiating prowess has taken him to the 2016 IAAF World Indoor Championships; the Olympic Trials three times; the USATF Indoor and Outdoor Senior Championships; the USATF Outdoor Junior Championships; the NCAA National Championships for all divisions; the New Balance Nationals for 25 years; and New York state high school meets. In addition, Priester was awarded the Outstanding Service Award for the Niagara Association in 2011 and 2013; and received the National Officials Committee Chair Award in 2016, and the Dick Ferziger Memorial Award for distinguished service to high school track and field in New York. Priester was inducted into the Chautauqua Sports Hall of Fame in 2014. P-J photo by Scott Kindberg

AMY’S 5K RUN/WALK

CELORON, N.Y.

NOVEMBER 30, 2019

1. Michael Peppy, Bemus Point, 16:01; 2. Shawn Wiler, Columbus, Pa., 16:06; 3. Trenton Shutters, Jamestown, 18:28; 4. Ethan Luce, Lakewood, 18:47; 5. Carter McKotch, Lakewood, 19:25; 6. Shane Hetrick, Bemus Point, 19:30; 7. Gregory Brink, Jamestown, 19:37; 8. Kyle Hosier, Ashville, 19:43; 9. Brooke Adams, Randolph, 20:02; 10. John Gustafson, Jamestown 20:33;

11. Brendan Luce, Lakewood, 21:38; 12. Tom Rankin, Jamestown, 21:43; 13. Hannah Lillie, Lakewood, 22:02; 14. Judy Porpiglia, Sinclairville, 22:07; 15. Kathy Gustafson, Jamestown, 22:14; 16. Jay Oste, Jamestown, 22:16; 17. Karl Holmberg, Kennedy, 22:23; 18. Mindy Lawson-Crabtree, Frewsburg, 22:37; 19. Tyler Hanson, Kethum, Idaho, 22:40; 20. Cory Feneran, Falconer, 22:50;

21. Molly Hanson, Ketchum, Idaho, 23:04; 22. Pedro Melendez, Jamestown, 23:05; 23. Tim Gribbin, Buffalo, 23:09; 24. Paige Parmenter, Russell, Pennsylvania, 23:11; 25. Sherri McCall, Bemus Point, 23:19; 26. R.G. Witchey Jr., Lakewood, 23:21; 27. Jessica Weinman, Olean, 23:29; 28. Jeff Carlson, Jamestown, 23:33; 29. Kirstie Hanson, Jamestown, 23:34; 30. Brad Johnson, Jamestown, 23:45;

31. Jacob Johnson, Lakewood, 24:19; 32. Gabby Wigren, Jamestown, 24:20; 33. Dominic Gonzalez, Jamestown, 24:41; 34. Gregory Auge, Sherman, 24:51; 35. Ayden Hagelin, Jamestown, 25:08; 36. Jessica Hanson, Rouses Point, New York, 25:25; 37. Rosanne Carr, Cassadaga, 25:29; 38. Jeff Davis, Dewittville, 25:34; 39. Lydia Samuelson, Ashville, 25:50; 40. Robert Aucoin, Randolph, 26:06;

41. Tim Hewitt, Kennedy, 26:10; 42. Dominic Genco, Jamestown, 26:12; 43. Avery Johnson, Lakewood, 26:14; 44. Jeff Rupp, Jamestown, 26:18; 45. Kristopher Hite, Blacksburg, Virginia, 26:34; 46. Laurel McKotch, Lakewood, 26:42; 47. Shelby Carlson, Kennedy, 27:03; 48. Jillian Holmberg Kennedy, 27:08; 49. Jamie Mangini, Warren, Pennsylvania, 27:15; 50. Lillian Weinman, Olean, 27:34;

51. John Samuelson, Jamestown, 27:47; 52. Cole Strickland, Jamestown, 28:06; 53. Stephanie Schmieg, Allegany, 28:07; 54. Julie Parmenter, Russell, Pennsylvania, 28:31; 55. Clara Todd, Lakewood, 28:33; 56. Quinn Taylor, Jamestown, 28:33; 57. Brooke Long, Lakewood, 28:35; 58. Diana Pantall, Jamestown, 28:35; 59. Danielle LaMancuso, Jamestown, 28:42; 60. William Kohl, Glen Ridge, New York, 28:56;

61. Michael Melice, Jamestown, 29:05; 62. Timo Geiger, Fredonia, 29:15; 63. Jaydon Work, Celoron, 29:45; 64. Al Brady, Frewsburg, 29:47; 65. Michalene Cross, Forestville, 30:14; 66. Ellen Cross, Jamestown, 30:36; 67. Deb Lloyd, Dublin, California, 31:13; 68. Roxanne Buffone, Jamestown, 31:19; 69. John Lloyd, Dublin, California, 31:31; 70. Heida Swan, Lakewood, 31:56;

71. Derek Hosier, Ashville, 31:59; 72. Jenn Therapist, Russell, Pennsylvania, 31:59; 73. Meghan Conway, Rochester, 32:06; 74. Eric Wright, Westfield, 32:13; 75. Dennis Kelley, Jamestown, 32:19; 76. Abbee Brandow, Jamestown, 32:20; 77. Crystal Friss, Lakewood, 32:29; 78. Justin Vanstrom, Jamestown, 33:03; 79. Jamie Beaver, Jamestown, 33:11; 80. Janelle Swanson, Falconer, 33:13;

81. Nichelle Carlberg, Frewsburg, 33:35; 82. Anna Engquist, Jamestown, 33:47; 83. Kari Gustafson, Sinclairville, 33:53; 84. Karson Milne, Jamestown, 33:56; 85. Annika Putney, Jamestown, 34:01; 86. Britta Putney, Jamestown, 34:05; 87. Lisa Shebioda, Orchard Park, 34:20; 88. Marilyn Wright, Westfield, 34:23; 89. Renee Zahm, Jamestown, 34:24; 90. Mac Mackenzie, Jamestown, 34:45;

91. Bailey South, Jamestown, 34:57; 92. Mary Nelson, Jamestown, 35:14; 93. Deborah Ward, Mayville, 35:17; 94. Chelsea Atkins, Jamestown, 35:53; 95. Jeremy Scarsone, Jamestown, 36:55; 96. Lily Scarsone, Celoron, 36:55; 97. Terry Carlson, Jamestown, 37:45; 98. Stacey Curry, Jamestown, 39:36; 99. Lori Cobb, Jamestown, 40:03; 100. Bruce Battler, Jamestown, 41:51;

101. Jonathon Teachman, Allegany, 43:53; 102. Dawn Scarsone, Jamestown, 44:40; 103. Marcia De La Cerda, Lakewood, 46;13; 104. Zach Fincher, Russell, Pennsylvania, 50:29; 105. Alex Fincher, Russell, Pennsylvania, 50:30; 106. Logan Fincher, Russell, Pennsylvania, 50:44; 107. Ryan Mangini, Warren, Pennsylvania, 50:46; 108. Cory Anderson, Russell, Pennsylvania, 50:47; 109. Peter Mangini, Warren, Pennsylvania, 50:47; 110. Nathan Herring, Pittsburgh, 50:48;

111. Andrea Marsters, Pittsburgh, 50:50; 112. Erika Shepard, San Diego, California, 51:42; 113. Lindsey Carlson, Kennedy, 51:43; 114. Lisa Carlson, Kennedy, 51:44; 115. Mark Hanson, Jamestown, 52:31; 116. Cindy Hanson, Jamestown, 52:33; 117. Bryce Hanson, Rouses Point, New York, 52:45; 118. Bob Pettifer, Rochester, 53:34; 119. Patti Pettifer, Rochester, 53:36; 120. Debbie Cromey, Rochester, 53:43;

121. Sandra Grossman, Rochester, 53:43, 53:43; 122. Bill Burk, Ashville, 54:30; 123, Emily Storms, Lakewood, 56:12; 124, Virginia Sweet, Jamestown, 56:28; 125. Andrea Sweet, Jamestown, 56:28.

COMMENTS