×

HIGH SCHOOL PLAYOFFS

FOOTBALL

Far West Regionals

Friday, Nov. 15

Class D

VI-Clymer/Sherman/Panama 47, V-Batavia Notre Dame 14

Class A

V-Canandaigua 24, VI-South Park 6

Saturday, Nov. 16

Class C

VI-Southwestern 54, V-Letchworth/Warsaw 8

Class B

VI-WNY Maritime/Health Sciences 40, V-Livonia 29

Class AA

V-McQuaid 32, VI-Lancaster 28

Western Semifinals

at Cicero-North Syracuse

Friday, Nov. 22

Class D

VI-Clymer/Sherman/Panama vs. IV-Tioga, 5 p.m.

Class A

V-Canandaigua vs. III-Carthage, 8 p.m.

Saturday, Nov. 23

Class C

VI-Southwestern vs. IV-Susquehanna Valley, noon

Class B

VI-WNY Maritime/Health Sciences vs. IV-Chenango Forks, 3 p.m.

Class AA

V-McQuaid vs. III-Cicero-North Syracuse, 6 p.m.

BOYS SOCCER

NYSPHSAA Championships

Semifinals

Saturday, Nov. 16

Class AA

V-Fairport 1, II-Shenendehowa 0, OT

XI-Brentwood 1, I-Ossining 0, OT

Class A

V-Greece-Athena 2, III-Jamesville-DeWitt 0

VIII-Jericho 3, I-Rye 0

Class B

III-Skaneateles 3, V-Bath-Haverling 1

XI-Center Moriches 1, II-Schuylerville 0, 4-1 PKs

Class C

IV-Lansing 4, V-Keshequa 0

IX-Rhinebeck 1, II-Voorheesville 0

Class D

IV-Marathon 3, V-Fillmore 0

IX-Mount Academy 2, VII-Chazy 1

Finals

Sunday, Nov. 16

Class AA

XI-Brentwood 4, V-Fairport 0

Class A

VIII-Jericho 3, V-Greece Athena 1

Class B

III-Skaneateles 1, XI-Center Moriches 0, OT

Class C

IX-Rhinebeck 1, IV-Lansing 0

Class D

IV-Marathon 1, IX-Mount Academy 0

GIRLS SOCCER

NYSPHSAA Championships

Semifinals

Saturday, Nov. 16

Class AA

IX-Monroe-Woodbury 2, VI-Clarence 1

III-Fayetteville-Manlius 2, VIII-Massapequa 1

Class A

V-Spencerport 1, I-Pearl River 0, 4-2 PKs

XI-Shoreham-Wading River 1, III-Jamesville-DeWitt 0

Class B

I-Pleasantville 4, V-Greece Olympia 0

III-Central Valley Academy 5, XI-Babylon 1

Class C

IV-Unatego 1, I-Haldane 0, 2-1 PKs

II-Stillwater 3, V-Marion 2

Class D

III-Poland 5, II-Northville 0

V-Avoca 3, X-Hammond 0

Finals

Sunday, Nov. 17

Class AA

IX-Monroe-Woodbury 1, III-Fayetteville-Manlius 0

Class A

XI-Shoreham-Wading River 2, V-Spencerport 0

Class B

I-Pleasantville 3, III-Central Valley Academy 2

Class C

II-Stillwater 1, IV-Unatego 0

Class D

III-Poland 6, V-Avoca 1

GIRLS VOLLEYBALL

Regionals

Saturday, Nov. 16

at Jamesville-DeWitt High School

Class B

III-Westhill d. V-Honeyoye Falls-Lima 25-16, 25-20, 25-22

Class C

VI-Portville d. III-Skaneateles 25-12, 25-16, 25-10

Sunday, Nov. 17

at Daemen College

Class AA

V-Our Lady For Mercy d. VI-Orchard Park 25-23, 23-25, 21-25, 25-22, 25-17

Class A

V-West Irondequoit d. VI-Williamsville South 25-20, 25-18, 25-13

Class D

VI-Panama d. V-Harley-Allendale Columbia 25-14, 25-20, 25-22

COMMENTS