Allen Sets Pole Vault Mark In Lady Trojans’ Division-Clinching Victory

Maple Grove’s Christina Peppy heads to the finish line in the 800. P-J photo by Scott Kindberg

Southwestern (7-0, 5-0) claimed its fifth CCAA Division 1 Championship in the last six years thanks to a 105-36 win over Falconer/Cassadaga Valley after sweeping five events.

“Team unity is far more important than talent, and that team chemistry is what drove this group of young ladies this season” said Trojans’ coach Cristin Hockenberry. “It has been a crazy season with the weather, but that hasn’t stopped the girls from working together and pushing each other to be their best, and they have enjoyed the process along the way. This team has been led by an amazing group of seniors that will be missed so much. Their sportsmanship, leadership, and positive attitudes have left a mark on our underclassmen.”

On the way to the win, Cassidy Allen set a school record for Southwestern in the pole vault, hitting a height of 9 feet, 6 inches.

Hannah Sullivan claimed wins in the 1,500 meters (5:14), 800 meters (2:31) and the 3,000 meters (12:10) to pace the winners while Lauren Swan took home the 100-meter hurdles in 16.6 and also won the 400-meter hurdles in 1:07.

For Falconer/Cassadaga Valley Sam Gilbert claimed the 100 meters (12.7), triple jump (33 feet 5 inches) and long jump (13 feet 10.25 inches).

The Wolfpack’s Kylee Odell is victorious in the 1,500. P-J photo by Scott Kindberg

3,200m relay: SW (Carissa Minarovich, Hannah Lillie, Breah Orlando, Hannah Sullivan). T–12:07

100m hurdles: Lauren Swan (S), Katja Kranzo (S), Grace Lundmark (F). T–16.6

100m: Samantha Gilbert (F), Cassidy Allen (S), Lauren Swan (S). T–12.7

1,500m: H. Sullivan (S), H. Lillie (S), Karen Johnson (S). T–5:14

400m relay: Falconer. T–54.3

The Southwestern boys and girls track and field teams pose for a group photograph after they won CCAA Division 1 championships on Tuesday at Charles A. Lawson Field at the Sirianni Athletic Complex. Submitted photo

400m: Mackenzie Haskins (F), Minarovich (S), Natalie Fosberg (S). T–1:04

400m hurdles: Swan (S), Kranzo (S), Lundmark (F). T–1:07

800m: Sullivan (S), Breah Orlando (S), Minarovich (S). T–2:31

200m: Aubin Cotter (S), Kayla Allen (S), LaShonte Thomas (F). T–27.8

3,000m: Sullivan (S), Lillie (S), Johnson (S). T–12:10

1,600m relay: SW (Kranzo, Fosberg, Minarovich, Swan). T–4:23

Long jump: Sam Gilbert (F), Lundmark (F), Cotter (S). D–13-10.25

Triple jump: Gilbert (F), Allen (S), Gracie Elder (F). D–33-5

High jump: Cotter (S), Kayla Allen (S), Clara Todd (S). H–4-8

Shot put: Emily Rybicki (S), Grace Wood (S), Jessie Morrison (F). T–32-7

Discus: Gianna Hoose (S), Lillie (S), Abby Manelick (S). D–101-11

Pole vault: Allen (S), Sarah Disbro (F), Rosie Hagel (S). H–9-6

MG ROLLS

CLYMER — Christina Peppy, Chloe Kibbe and Marisa Schuppenhauer won two events apiece and the Maple Grove girls rolled to a 90-41 victory over Clymer/Sherman/Panama.

Peppy claimed the 800 meters (2:26.4) and the 3,000 (11:33), Kibbe won the 200 (28.1) and the 100 (13.0), and Schuppenhauer captured the long jump (14-11) and the triple jump (30-11.5).

4×800 relay: Maple Grove (Ava Crist, Christina Peppy, Abby Brunenavs, Hope Marsahll). T–10:44.

100 high hurdles: Elsa Gruber (MG), Bryn Mozzi (MG), Lauren Michael (CSP). T–17.7.

100: Chloe Kibbe (MG), Hannah King (CSP), Marisa Schuppenhauer (MG). T–13.0.

1500: Kyle Odell (CSP), Ava Crist (MG), Anneke White (CSP). T–5:03.4.

400: Cate Walter (MG), Mackenzie Gratto (CSP), Ava Pavlock (MG). T–1:02.7.

400 hurdles: Hannah King (CSP), Gruber, Justine Kuno (CSP). T–1:14.9.

800: Peppy (MG), Odell (CSP), Pavlock (MG). T–2:26.4.

200: Kibbe (MG), Gratto (CSP), Ainsley Helt (MG). T–28.1.

3,000: Peppy (MG), Leighanne Swan (CSP). T–11:33.

4×400: Maple Grove (Kibbe, Crist, Walter, Mozzi). T–52.7.

High jump: Mozzi (MG), Allie Kohl (MG), Marshall (MG). H–4-10.

Long jump: Schuppenhauer (MG), Murdock (CSP), Odell (CSP). D–14-11.

Triple jump: Schuppenhauer (MG), Murdock (CSP). D–30-11.5.

Shot: Alyssa Steen (MG), Trisha Walker (CSP), Courtney Hemminger (MG). D–31-5.5.

Discus: Walker (CSP) Mozzi (MG), Steen (MG). D–96-4.

T’WOLVES WIN

CATTARAUGUS–Cattaraugus-Little Valley was a 74-58 winner over Frewsburg on Tuesday as Abby Gostomski took home the 800 meters (2:25.0) and the 1,500 meters (6:05.7) while Bailey Gostomski claimed the 400 meters (1:00.5), the 3,000 meters (11:02.9) and the triple jump (31 feet 3 inches)

Maria Jacobi took the shot put with a throw of 29 feet, 7 inches and the discus with a mark of 73 feet 7.5 inches for Frewsburg, which also had Maddie Sohl win the high jump (5-2) and the long jump (15-10).

Also for the Timberwolves Lauren Eaton claimed the 100 meters in 13.0 and the 200 meters in a clocking of 28.1.

3,200m relay: CLV (Summer Harper, Amara Williams, Kay Dechow, Hailey Dunmire). T– 15:20.9

100m hurdles: Mikayla Gabalski-Jones (F) , Maddie Sohl (F), Amelie Metzger (CLV). T– 18.9

100m: Lauren Eaton (CLV), Sophia Walker (F), Kaylee Constantino (F). T–13.0

1,500m: Abby Gostomski (CLV) , Hailey Dunmire (CLV) , Summer Harper (CLV). T– 6:05.7

400m relay: Frewsburg (Rachel Carr, Sophia Walters, Kaylee Constantino, Kelsey Wolfe). T–56.2

400m: Bailey Gostomski (CLV), Kelsey Wolfe (F), Acacia Barber (F). T–1:00.5

400m hurdles: Amelie Metzger (CLV). T–1:28.3

800m: Abby Gostomski (CLV), Hailey Dunmire (CLV), Joyce Wiltsie (F). T–2:25.0

200m: Lauren Eaton (CLV), Sophia Walker (F), Amara Williams (CLV). T–28.1

3,000m: Bailey Gostomski (CLV), Summer Harper (CVL). T–11:02.9

1,600m relay: CLV (Abby Gostomski, Bailey Gostomski, Lauren Eaton, Jessica Ritchie). T–4:22.9

Shot put: Maria Jacobi (F), Maia Suruy (F), Rose Ellis (CLV). T–29-7

Discus: Maria Jacobi (F), Hailey Dunmire (CLV), Rose Ellis (CLV). T–73-7.5

Long jump: Maddie Sohl (F), Abby Gostomski (CLV), Anjolie Sanfilippo (F). T–15-10

Triple jump: Bailey Gostomski (CLV), Claire Johnson (F) , Jaeden Hubbard (CLV). T–31-3

High jump: Maddie Sohl (F), Jessica Ritchie (CLV), Mikayla Gabalski-Jones (F). T–5-2

Pole vault: Claire Johnson (F). T–8-3

PORTVILLE PREVAILS

MAYVILLE– Portville was able to come away with a 75-62 win over Chautauqua Lake thanks to wins in the shot put (26 feet, 4.5 inches) and the discus (91-2) by Korah Witherall.

Anna Sena took home the 1,500 meters in 5:33.1 for the Thunderbirds and also captured the 3,000 meters in 12:20.5. Teammate Lauren Alfa took home the long jump (14-10 inches) and the 100 meters (13.7).

200m relay: Portville (Miller, Aloi, Little, Williams). T –11:03.7

110m hurdles: Aloi (P), Alonso (CL), Brown (CL). T–18.2

100m: Alfa (CL), Daly (P), Rogers (P). T– 13.7

1,500m: Sena (CL), Williams (P), Walczak (CL). T– 5:33.1

400m relay: Portville (Daly, Aloi, Childs, Rogers). T– 54.9

400m: Miller (P), Erickson (CL), Stedman (P). T–1:08.9

400m hurdles: Brown (CL), Little (P), Alonso (CL). T– 1:16.2

800m: Rizzo (CL), Williams (P), Obert (CL). T– 2:45.2

200m: Daly (P), Rogers (P), Alonso (CL). T– 28.3

3,000m: Sena (CL), Walczak (CL), Gross (CL). T– 12:20.5

1,600m relay: Portville (Little, Rogers, Daly, Stedman). T –5:01.0

Long jump: Alfa (CL), Childs (P), Nothem (P). D– 14-0

Triple jump: Childs (P), Erickson (CL), Nothem (P). D– 30-1.5

High jump: Miller (P), Lachajczyk (CL), Little (P). H– 4-6

Discus: Witherall (P), Schuman (P), Carson (CL). D–91-2

Shot put: Witherall (P), Schuman (P), Martin (P). D– 26-4.5

Pole vault: Walczak (CL). H– 7-6

COMMENTS