Tomlinson Climbs To No. 1 At 99 Pounds

Maple Grove eighth-grader Luke Tomlinson is the new No. 1 wrestler at 99 pounds according to Week 5 of the Wrestling Review of Western New York.

Tomlinson was listed at honorable mention a week ago.

Senior teammate Shane Hetrick will spend his fifth straight week at No. 1 at 120 pounds while another Red Dragons senior, Zak Trim, remains No. 1 at 182 pounds.

Fredonia senior Hector Colom is No. 1 at 132 pounds while his junior teammate, Giovanni Russo, is the new No. 1 at 138 pounds.

Falconer/Cassadaga Valley senior Dylan Ingrao is still No. 1 at 152 pounds and Chautauqua Lake/Westfield/Panama senior Bryce Rowe remains No. 1 at 160 pounds.

Ingrao’s Golden Cougars senior teammate Dan Torres is No. 2 at 160 pounds while their junior teammate Robbie Penhollow is No. 2 at 170 pounds. Southwestern senior Giuseppe Hoose is just behind Trim at No. 2 for the 182-pounders while Falconer/Cassadaga Valley senior Corey Keefe is No. 2 at 195 pounds. Jamestown senior Noah Turzillo is No. 2 at 220 pounds.

Jamestown junior Cody Pool is listed at No. 3 for 113 pounds and Fredonia sophomore Dalton Gardner is No. 3 for 126-pounders. Cattaraugus-Little Valley junior Sam Grey is No. 3 at 145 pounds.

Honorable-mention wrestlers include Gowanda freshman David Ball at 99 pounds; Southwestern freshman Garrett Swan at 106 pounds; Randolph senior Matt Evans at 132 pounds; Falconer/Cassadaga Valley junior Nick Saeger at 138 pounds; Jamestown senior Seth MacTavish at 145 pounds; Chautauqua Lake/Westfield/Panama junior Ben Szymanowski at 220 pounds; and Randolph senior Nick Becker at 285 pounds.

Other No. 1 wrestlers include North Tonawanda junior Tyler Bartolomei at 106 pounds; Clarence sophomore Aiden Rabideau at 113 pounds; Tonawanda junior Zach Braddell at 126 pounds; Niagara-Wheatfield junior Warren McDougald at 145 pounds; Akron/Alden senior Jake Sarrow at 170 pounds; Lancaster senior Joe Andreessen at 195 pounds; Pioneer junior Mike Rigerman at 220 pounds; and Grand Island senior Jaquan Johnson at 285 pounds.

Falconer/Cassadaga Valley remains the No. 3 Small School in the team rankings while Chautauqua Lake/Westfield/Panama is No. 6, Fredonia is No. 7 and Randolph is No. 9. Pioneer is listed as No. 1.

In the Large School rankings, Jamestown is No. 7 while Lancaster is No. 1.

TEAM RANKINGS

Large School: 1. Lancaster; 2. Grand Island; 3. Niagara-Wheatfield; 4. St. Francis; 5. Clarence; 6. St. Joe’s; 7. Jamestown; 8. Hamburg; 9. Frontier; 10. Amherst

Small School: 1. Pioneer; 2. Iroquois; 3. Falconer/Cassadaga Valley; 4. Newfane; 5. Olean; 6. Chautauqua Lake/Westfield/Panama; 7. Fredonia; 8. Akron/Alden; 9. Randolph; 10. Franklinville.

INDIVIDUAL RANKINGS

99: 1. Luke Tomlinson (Maple Grove-8); 2. Carson Alberti (Depew-8); 3. Andy Lucinski (Newfane-9). HM: David Ball (Gowanda-9), Brian Bielic (Grand Island-8), Myles Gronowski (Lancaster-8)

106: 1. Tyler Bartolomei (North Tonawanda-11); 2. Mikey Evans (Springville-9); 3. Jake Harry (Lancaster-12). HM: Jack Randle (Grand Island-10), Garrett Swan (Southwestern-9), Owen Weller (Frontier-10). IR: Zach Russell (Pioneer-9)

113: 1. Aiden Rabideau (Clarence-10); 2. Parker Rozler (Lancaster-12); 3. Cody Pool (Jamestown-11). HM: Mohamed Alshawai (Lackawanna-8), Josh Gill (Lockport-11), Alex Skowronski (East Aurora-10)

120: 1. Shane Hetrick (Maple Grove-12); 2. Ryan Nugent (Newfane-9); 3. Ryan Forrest (Hamburg-10). HM: Tyler Barry (Iroquois-9), Colby Petrie (Medina-10), Michael Snowden (Niagara Falls-11)

126: 1. Zach Braddell (Tonawanda-11); 2. Justin McDougald (Niagara-Wheatfield-10); 3. Dalton Gardner (Fredonia-10). HM: Nick Bierfeldt (Olean-11), Anthony Corigliano (Clarence-12), Owen Kissell (Akron/Alden-12)

132: 1. Hector Colom (Fredonia-12); 2. Willie McDougald (Niagara Falls-10); 3. Andy Burden (Clarence-12). HM: Matt Evans (Randolph-12), Colton Slade (Iroquois-12), Jacob Vergien (Iroquois-12)

138: 1. Giovanni Russo (Fredonia-11); 2. Jake DeWolf (Niagara-Wheatfield-11); 3. Johnny Putney (East Aurora-11). HM: Vinny Catanzaro (Williamsville North-12), Ather Phommatha (Pioneer-11), Nick Saeger (Falconer/Cassadaga Valley-11)

145: 1. Warren McDougald (Niagara-Wheatfield-11); 2. Cory Day (Iroquois-11); 3. Sam Grey (Cattaraugus-Little Valley-11). HM: Seth MacTavish (Jamestown-12), Caleb Riordan (Pioneer-12), Austin Sliwsinki (Cheektowaga-11)

152: 1. Dylan Ingrao (Falconer/Cassadaga Valley-12); 2. Ryan Stencel (Lancaster-10); 3. Adam Daghestani (Grand Island-10). HM: Tyler Choate (Royalton-Hartland/Barker-12), Jason Frazer (Tonawanda-10), Josh Thibeault (Niagara-Wheatfield-11)

160: 1. Bryce Rowe (Chautauqua Lake/Westfield/Panama-12); 2. Dan Torres (Falconer/Cassadaga Valley-12); 3. Robbie PeQueen (Akron/Alden-12). HM: Cody Fouts (Lewiston-Porter-12), Icar Simon (Olean-11), Brandon Simonson (Amherst-12)

170: 1. Jake Sarrow (Akron/Alden-12); 2. Robbie Penhollow (Falconer/Cassadaga Valley-11); 3. Dominik Thomas (St. Francis-11). HM: Dan Emblidge (Grand Island-12), Joe Mannarino (Clarence-12), Derek Wojciechowski (Frontier-12)

182: 1. Zak Trim (Maple Grove-12); 2. Giuseppe Hoose (Southwestern-12); 3. Connor Kenney (Grand Island-11). HM: Steve Daskavitz (Lockport-12), Julian Nixon (Newfane-12), Pat Walsh (Olean-11)

195: 1. Joe Andreessen (Lancaster-12); 2. Corey Keefe (Falconer/Cassadaga Valley-12); 3. Nolan Thomas (St. Francis-11). HM: Blake Bielec (Grand Island-10), Elijah Stones (Medina-12), Millard Young (Akron/Alden-11)

220: 1. Mike Rigerman (Pioneer-11); 2. Noah Turzillo (Jamestown-12); 3. Cam Walter (Williamsville North-12). HM: Jayden Heers (Newfane-11), Charles Morrison (St. Joe’s-11), Ben Szymanowski (Chautauqua Lake/Westfield/Panama-11)

285: 1. Jaquan Johnson (Grand Island-12); 2. Anthony Robinson (Starpoint-12); 3. Calik Kennedy (Amherst-12). HM: Nick Becker (Randolph-12), Alex Buckley (Lake Shore-12), Ty Castinelli (Newfane-11)

COMMENTS