×

HIGH SCHOOL PLAYOFFS

HIGH SCHOOL FOOTBALL

Section VI Playoffs

Finals

at New Era Field

Friday, Nov. 9

Class B

WNY Maritime/Health Sciences 34, Albion 20

Class AA

Lancaster 23, Orchard Park 17

Saturday, Nov. 10

Class D

No. 2 Clymer/Sherman/Panama vs. No. 1 Franklinville/Ellicottville, noon

Class A

A1 No. 1 McKinley vs. A2 No. 1 South Park, 3:15 p.m.

Class C

South No. 1 Southwestern vs. North No. 1 Wilson, 6:30 p.m.

BOYS HIGH SCHOOL SOCCER

NYSPHSAA Far West Regionals

at Hilton High School

Friday, Nov. 8

Class C

V-Keshequa 4, VI-Maple Grove 1

Class A

V-Greece Athena 3, VI-Niagara Wheatfield 0

Saturday, Nov. 9

Class D

Section VI-North Collins vs. Section V-Fillmore, 1 p.m.

Class B

Section VI-Lackawanna vs. Section V-Bath-Haverling, 3:30 p.m.

Class AA

Section VI-Lancaster vs. Section V-Fairport, 6 p.m.

GIRLS HIGH SCHOOL SOCCER

NYSPHSAA Far West Regionals

at Williamsville East High School

Friday, Nov. 8

Class D

V-Avoca 7, VI-North Collins 1

Class B

V-Greece Olympia 1, VI-Iroquois 0

Saturday, Nov. 9

Class A

Section V-Spencerport vs. Section VI-Grand Island, 11 a.m.

Class C

Section V-Marion vs. Section VI-Frewsburg, 12:30 p.m.

Class AA

Section V-Penfield vs. Section VI-Clarence, 2 p.m.

GIRLS HIGH SCHOOL VOLLEYBALL

Section VI Playoffs

Class AA

Final

Thursday, Nov. 7

Orchard Park d. Clarence 25-20, 23-25, 25-20, 25-23

Class A

Final

Thursday, Nov. 7

Williamsville South d. Hamburg 17-25, 22-25, 25-16, 27-25, 25-18

Class B1

Final

Wednesday, Nov. 6

Cheektowaga d. City Honors 26-24, 25-22, 13-25, 25-22

Class B2

Final

Wednesday, Nov. 6

Olean d. Springville/West Valley 25-14, 25-19, 25-22

Class B Crossover

Friday, Nov. 8

B2 Olean d. B1 Cheektowaga 25-8, 25-7, 25-18

Class C1

Final

Wednesday, Nov. 6

Eden d. Akron 25-13, 25-23, 25-13

Class C2

Final

Wednesday, Nov. 6

Portville d. Allegany-Limestone 25-23, 25-13, 25-17

Class C Crossover

Friday, Nov. 8

C2 Portville d. C1 Eden 15-25, 25-18, 25-19, 21-25, 26-24

Class D1

Final

Thursday, Nov. 7

Randolph d. Cassadaga Valley 25-9, 17-25, 25-16, 25-22

Class D2

Final

Thursday, Nov. 7

Panama d. North Collins 25-20, 22-25, 25-13, 25-19

Class D Crossover

Tuesday, Nov. 12 at Jamestown Community College

D1 Randolph vs. D2 Panama, 7 p.m.

COMMENTS