HIGH SCHOOL PLAYOFFS
HIGH SCHOOL FOOTBALL
Section VI Playoffs
Class AA
Quarterfinals
Friday, Oct. 25
Lancaster 23, Clarence 17
Jamestown 49, Frontier 7
Orchard Park 41, Hutch-Tech 6
Saturday, Oct. 26
Bennett 26, Niagara Falls 16
Semifinals
Friday, Nov. 1
Lancaster 28, Lancaster 7
Orchard Park 21, Bennett 14
Class A
Quarterfinals
Friday, Oct. 25
McKinley 19, Sweet Home 18
West Seneca West 27, Starpoint 8
South Park 14, Williamsville North 7
Saturday, Oct. 26
Grand Island 35, Kenmore West 29
Semifinals
Friday, Nov. 1
McKinley 7, West Seneca West 0
South Park 36, Grand Island 23
Class B
Quarterfinals
Friday, Oct. 25
WNY Maritime/Health Sciences 36, Iroquois 12
Pioneer 31, Cheektowaga 28
Albion 17, Tonawanda 14
Saturday, Oct. 26
Olean 26, Newfane 24
Semifinals
Friday, Nov. 1
WNY Maritime/Health Sciences 42, Pioneer 7
Albion 21, Olean 14
Class C
Quarterfinals
Friday, Oct. 25
Wilson 37, Allegany-Limestone 21
Portville 26, Akron 7
Southwestern 49, Silver Creek/Forestville 16
Saturday, Oct. 26
Chautauqua Lake/Westfield/Brocton 13, JFK 6
Semifinals
Friday, Nov. 1
Southwestern 49, Chautauqua Lake/Westfield/Brocton 6
Wilson 26, Portville 21
Class D
Quarterfinals
Friday, Oct. 25
Salamanca 40, Cattaraugus-Little Valley 12
Semifinals
Friday, Nov. 1
Franklinville/Ellicottville 35, Salamanca 0
Saturday, Nov. 2
Clymer/Sherman/Panama 42, Randolph 12
Finals
At New Era Field
Friday, Nov. 9
Class B
No. 3 Albion vs. No. 1 WNY Maritime/Health Sciences, 5 p.m.
Class AA
No. 5 Lancaster vs. No. 2 Orchard Park, 8 p.m.
Saturday, Nov. 10
Class D
No. 2 Clymer/Sherman/Panama vs. No. 1 Franklinville/Ellicottville, noon
Class A
A1 No. 1 McKinley vs. A2 No. 1 South Park, 3:15 p.m.
Class C
South No. 1 Southwestern vs. North No. 1 Wilson, 6:30 p.m.
BOYS HIGH SCHOOL SOCCER
Section VI Playoffs
Class AA
Final
Saturday, Nov. 2
Lancaster 4, Orchard Park 1
Class A1
Final
Wednesday, Oct. 30
Niagara Wheatfield 2, Williamsville East 0
Class A2
Final
Wednesday, Oct. 30
Williamsville South 3, Lafayette 1
Class A Crossover
Monday, Nov. 4
A1 Niagara Wheatfield 2, A2 Williamsville South 0
Class B1
Final
Saturday, Nov. 2
Lackawanna 3, Maryvale 2
Class B2
Final
Thursday, Oct. 31
Eden 2, Allegany-Limestone 1
Class B Crossover
Monday, Nov. 4
B1 Lackawanna 3, B2 Eden 1
Class C
Final
Friday, Nov. 1
Maple Grove 1, Randolph 0
Class D
Final
Friday, Nov. 1
North Collins 2, Riverside 0
GIRLS HIGH SCHOOL SOCCER
Section VI Playoffs
Class AA
Final
Monday, Nov. 4
Clarence 1, Lancaster 0
Class A1
Final
Saturday, Nov. 2
Hamburg 3, North Tonawanda 0
Class A2
Final
Saturday, Nov. 2
Grand Island 2, Amherst 0
Class A Crossover
Tuesday, Nov. 5
A2 Grand Island 1, A1 Hamburg 0
Class B1
Final
Saturday, Nov. 2
Iroquois 6, City Honors 2
Class B2
Final
Saturday, Nov. 2
Allegany-Limestone 7, Wilson 0
Class B Crossover
Tuesday, Nov. 5
B1 Iroquois 5, B2 Allegany-Limestone 3
Class C
Finals
Saturday, Nov. 2
Frewsburg 1, Westfield 0
GIRLS HIGH SCHOOL VOLLEYBALL
Section VI Playoffs
Class AA
Quarterfinals
Friday, Nov. 1
Orchard Park d. Jamestown 25-7, 25-7, 25-14
Lancaster d. Williamsville North 22-25, 25-19, 25-19, 18-25, 25-13
Clarence d. Niagara Falls 25-5, 25-8, 25-7
Saturday, Nov. 2
Lockport d. Frontier 25-22, 25-19, 25-21
Semifinals
Tuesday, Nov. 5
Orchard Park d. Lancaster 25-18, 25-14, 25-11
No. 3 Lockport at No. 2 Clarence, 6 p.m.
Final
Thursday, Nov. 7 at North Tonawanda
Lockport/Clarence winner vs. No. 1 Orchard Park, 8 p.m.
Class A
Prequarterfinals
Wednesday, Oct. 30
Sweet Home d. North Tonawanda 25-15, 25-16, 25-16
Grand Island d. Amherst 25-14, 25-21, 25-22
Starpoint d. Hutch Tech 25-12, 25-21, 25-17
Niagara Wheatfield d. West Seneca East 25-12, 25-7, 25-20
Kenmore East d. McKinley 25-16, 25-11, 25-12
Hamburg d. West Seneca West 25-13, 25-14, 25-14
Williamsville East d. Kenmore West 25-12, 25-19, 25-17
Quarterfinals
Friday, Nov. 1
Williamsville South d. Sweet Home 20-25, 25-8, 25-23, 25-18
Starpoint d. Grand Island 25-22, 25-18, 29-27
Niagara Wheatfield d. Kenmore East 25-19, 25-20, 25-18
Hamburg d. Williamsville East 25-22, 25-9, 25-18
Semifinal
Tuesday, Nov. 5
Williamsville South d. Starpoint 25-22, 25-8, 25-19
Hamburg d. Niagara Wheatfield 22-25, 25-22, 25-23, 25-16
Final
Thursday, Nov. 7 at North Tonawanda
No. 3 Hamburg vs. No. 1 Williamsville South, 6 p.m.
Class B1
Prequarterfinals
Wednesday, Oct. 30
Iroquois d. Pioneer 27-25, 19-25, 25-18, 23-25, 25-18
Maryvale d. Dunkirk 25-15, 21-25, 25-9, 25-23
Lewiston-Porter d. CSAT 25-9, 25-13, 25-9
Quarterfinals
Friday, Nov. 1
City Honors d. Iroquois 25-9, 25-15, 25-13
East Aurora d. Lake Shore 25-19, 16-25, 25-15, 25-12
Cheektowaga d. Maryvale 25-19, 25-19, 25-16
Lewiston-Porter d. Lafayette 25-16, 25-17, 25-10
Semifinals
Monday, Nov. 4
City Honors d. East Aurora 25-14, 25-17, 25-23
Cheektowaga d. Lewiston-Porter 25-16, 25-20, 25-14
Final
Wednesday, Nov. 6 at North Tonawanda
Cheektowaga d. City Honors, 3-1
Class B2
Prequarterfinals
Wednesday, Oct. 30
Tonawanda d. MST Seneca 25-19, 12-25, 25-22, 25-15
Quarterfinals
Friday, Nov. 1
Alden d. Tonawanda 25-7, 25-10, 25-11
Olean d. Lackawanna 25-6, 25-3, 25-13
Springville/West Valley d. Albion 25-12, 25-21, 25-16
Depew d. Medina 25-20, 25-23, 25-21
Semifinals
Monday, Nov. 4
Olean d. Alden 25-21, 25-14, 25-21
Springville/West Valley d. Depew 25-19, 32-30, 19-25, 25-23
Final
Wednesday, Nov. 6 at North Tonawanda
Olean d. Springville/West Valley, 25-14, 25-19, 25-22
Class C1
Quarterfinals
Friday, Nov. 1
Akron d. Olmsted 25-5, 25-3, 25-9
Fredonia d. Royalton-Hartland 25-23, 23-25, 20-25, 25-22, 25-21
Eden d. Newfane 25-6, 25-7, 25-8
Southwestern d. Cleveland Hill 25-16, 21-25, 25-11, 25-14
Semifinals
Monday, Nov. 4
Akron d. Fredonia 25-16, 25-20, 25-15
Eden d. Southwestern 25-10, 25-18, 25-12
Final
Wednesday, Nov. 6 at Jamestown Community College
Eden d. Akron, 25-13, 25-23, 25-13
Class C2
Prequarterfinals
Wednesday, Oct. 30
Allegany-Limestone d. JFK 25-13, 25-10, 25-8
Falconer d. Cattaraugus-Little Valley 25-16, 25-14, 25-20
Quarterfinals
Thursday, Oct. 31
Portville d. Chautauqua Lake 25-20, 25-21, 25-14
Friday, Nov. 1
Allegany-Limestone d. Da Vinci 25-6, 25-5, 25-6
Gowanda d. Tapestry 25-9, 25-6, 25-13
Falconer d. Wilson 25-17, 21-25, 26-24, 18-25, 25-19
Semifinals
Monday, Nov. 4
Allegany-Limestone d. Gowanda 25-18, 25-22, 20-25, 15-25, 25-15
Portville d. Falconer 25-13, 25-9, 25-16
Final
Wednesday, Nov. 6 at Jamestown Community College
Portville d. Allegany-Limestone, 25-23, 25-13, 25-17
Class D1
Quarterfinals
Friday, Nov. 1
Randolph d. Westfield 25-8, 25-8, 25-15
Maple Grove d. Silver Creek 25-15, 25-9, 25-10
Cassadaga Valley d. Salamanca 25-5, 25-13, 25-12
Ellicottville d. Holland 21-25, 25-23, 25-18, 25-13
Semifinals
Tuesday, Nov. 5
Randolph d. Maple Grove 29-27, 25-21, 25-13
Cassadaga Valley d. Ellicottville 25-19, 25-18, 25-8
Final
Thursday, Nov. 7 at Jamestown Community College
No. 2 Cassadaga Valley vs. No. 1 Randolph, 6 p.m.
Class D2
Semifinal
Tuesday, Nov. 5
Panama d. Pine Valley 25-5, 25-16, 25-4
Final
Thursday, Nov. 7 at Jamestown Community College
No. 2 Panama vs. No. 1 North Collins, 8 p.m.
COMMENTS
[vivafbcomment]