HIGH SCHOOL PLAYOFFS
HIGH SCHOOL FOOTBALL
Section VI Playoffs
Class AA
Quarterfinals
Friday, Oct. 25
Lancaster 23, Clarence 17
Jamestown 49, Frontier 7
Orchard Park 41, Hutch-Tech 6
Saturday, Oct. 26
Bennett 26, Niagara Falls 16
Semifinals
Friday, Nov. 1
No. 5 Lancaster at No. 1 Jamestown, 7 p.m.
No. 3 Bennett at No. 2 Orchard Park, 7 p.m.
Class A
Quarterfinals
Friday, Oct. 25
McKinley 19, Sweet Home 18
West Seneca West 27, Starpoint 8
South Park 14, Williamsville North 7
Saturday, Oct. 26
Grand Island 35. Kenmore West 29
Semifinals
Friday, Nov. 1
A1No. 3 West Seneca West vs. A1 No. 1 McKinley at Riverside, 7 p.m.
A2 No. 3 Kenmore West winner at A2 No. 1 South Park, 7 p.m.
Class B
Quarterfinals
Friday, Oct. 25
Iroquois 36, WNY Maritime/Health Sciences 12
Pioneer 31, Cheektowaga 28
Albion 17, Tonawanda 14
Saturday, Oct. 26
Olean 26, Newfane 24
Semifinals
Friday, Nov. 1
No. 8 Iroquois at No. 5 Pioneer, 7 p.m.
No. 7 Olean/Newfane winner vs. No. 3 Albion, TBA
Class C
Quarterfinals
Friday, Oct. 25
Wilson 37, Allegany-Limestone 21
Portville 26, Akron 7
Southwestern 49, Silver Creek/Forestville 16
Saturday, Oct. 26
Chautauqua Lake/Westfield 13, JFK 6.
Semifinals
Friday, Nov. 1
South No. 3Chautauqua Lake/Westfield/Brocton at South No. 1 Southwestern, 7 p.m.
South No. 2 Portville at North No. 1 Wilson, 7 p.m.
Class D
Quarterfinals
Friday, Oct. 25
Salamanca 40, Cattaraugus-Little Valley 12
Semifinals
Friday, Nov. 1
No. 4 Salamanca at No. 1 Franklinville/Ellicottville, 7 p.m.
Saturday, Nov. 2
No. 3 Randolph at No. 2 Clymer/Sherman/Panama, 1:30 p.m.
BOYS HIGH SCHOOL SOCCER
Section VI Playoffs
Class AA
Quarterfinals
Wednesday, Oct. 23
Orchard Park 2, Lockport 1
Lancaster 3, Frontier 0
Williamsville North 8, Jamestown 0
Semifinals
Monday, Oct. 28 at Sweet Home
No. 3 Lancaster vs. No. 2 Williamsville North, 5 p.m.
No. 4 Orchard Park vs. No. 1 Clarence, 7 p.m.
Final
Saturday, Nov. 2
at Sweet Home, 7:30 p.m.
Class A1
Prequarterfinals
Monday, Oct. 21
McKinley 1, Kenmore West 0
Sweet Home 6, Depew/Cleveland Hill 0
Kenmore East 5, West Seneca West 0
Quarterfinals
Wednesday, Oct. 23
Niagara Wheatfield 2, McKinley 1
Hamburg 1, Hutch Tech 0
Williamsville East 1, Sweet Home 0
North Tonawanda 4, Kenmore East 1
Semifinals
Friday, Oct. 25 at Sweet Home
Williamsville East 3, North Tonawanda 0
Niagara Wheatfield 2, Hamburg 0
Final
Wednesday, Oct. 30 at Sweet Home
No. 3 Williamsville East vs. No. 1 Niagara Wheatfield, 7:30 p.m.
Class A2
Prequarterfinals
Monday, Oct. 21
Amherst 3, Cheektowaga 0
Starpoint 9, West Seneca East 0
Lake Shore 5, CSAT 1
Quarterfinals
Wednesday, Oct. 23
Williamsville South 5, Amherst 0
Grand Island 3, Pioneer 0
Lafayette 2, Starpoint 0
Lewiston-Porter 12, Lake Shore 0
Semifinals
Friday, Oct. 25 at Niagara Falls
Lafayette 2, Lewiston-Porter 1
Williamsville South 1, Grand Island 0
Final
Wednesday, Oct. 30 at Sweet Home
No. 3 Lafayette vs. No. 1 Williamsville South, 5 p.m.
Class B1
Prequarterfinals
Tuesday, Oct. 22
Springville/West Valley 2, Olean 0
Tonawanda 2, Burgard 1
City Honors 8, Dunkirk 0
Lackawanna 4, I-Prep 0
Albion 2, Iroquois 1
Quarterfinals
Thursday, Oct. 24
Maryvale 4, Sprinville/West Valley 1
City Honors 5, Tonawanda 1
Lackawanna 2, Medina-Lyndonville 1
East Aurora 9, Albion 0
Semifinals
Saturday, Oct. 26 at Sweet Home
Lackawanna 2, East Aurora 1
Maryvale 2, City Honors 1
Final
Thursday, Oct. 31
Lackawanna vs. Maryvale at Sweet Home, 7:30 p.m.
Class B2
Prequarterfinals
Tuesday, Oct. 22
Alden 2, MST Prep 0
Fredonia 1, Olmsted 0
Eden 8, Salamanca/Cattaraugus-Little Valley 0
Royalton-Hartland 6, Akron 0
Newfane 6, Falconer/Cassadaga Valley 1
Wilson 5, Leonardo Da Vinci 2
Quarterfinals
Thursday, Oct. 24
Southwestern 2, Alden 1
Eden 1, Fredonia 0
Newfane 3, Royalton-Hartland 1
Allegany Limestone 2, Wilson 0
Semifinals
Saturday, Oct. 26 at Sweet Home
Allegany-Limestone 1, Newfane 0
Eden 4, Southwestern 0
Final
Thursday, Oct. 31
Allegany-Limestone vs. Eden at Sweet Home, 5 p.m.
Class C
Prequarterfinals
Tuesday, Oct. 22
Portville 2, Frewsburg 1
Holland 4, Tapestry 0
Ellicottville 4, Silver Creek 1
Quarterfinals
Thursday, Oct. 24
Westfield/Brocton 1, Portville 0
Maple Grove 3, Chautauqua Lake 0
Randolph 3, Holland 2
Ellicottville 2, Bennett 1
Semifinals
Tuesday, Oct. 29 at Eden
No. 7 Ellicottville vs. No. 3 Randolph, 5 p.m.
No. 4 Maple Grove vs. No. 1 Westfield/Brocton, 7:30 p.m.
Final
Friday, Nov. 1
at Eden, 7:30 p.m.
Class D
Semifinal
Friday, Oct. 25 at Eden
North Collins 5, Pine Valley 0
Final
Friday, Nov. 1 at Eden
No. 2 North Collins vs. No. 1 Riverside, 5 p.m.
GIRLS HIGH SCHOOL SOCCER
Section VI Playoffs
Class AA
Quarterfinals
Friday, Oct. 25
Williamsville North 6, Lockport 0
Frontier 3, Orchard Park 1
Clarence 6, Niagara Falls 1
Semifinals
Friday, Nov. 1 at Williamsville East
No. 4 Williamsville North vs. No. 1 Lancaster, 4:30 p.m.
No. 3 Frontier vs. No. 2 Clarence, 4:30 p.m.
Final
Monday, Nov. 4
at Williamsville East, 6 p.m.
Class A1
Prequarterfinals
Tuesday, Oct. 22
West Seneca West 3, Sweet Home 0
Quarterfinals
Thursday, Oct. 24
Hamburg 8, West Seneca West 0
Kenmore East 5, McKinley 0
North Tonawanda 17, Hutch Tech 0
Niagara Wheatfield 3, Kenmore West 0
Semifinals
Monday, Oct. 28 at Williamsville East
No. 3 Niagara Wheatfield vs. No. 2 North Tonawanda, 5:30 p.m.
No. 4 Kenmore East vs. No. 1 Hamburg, 7:30 p.m.
Final
Saturday, Nov. 2
at Williamsville East, 1 p.m.
Class A2
Prequarterfinals
Tuesday, Oct. 22
Starpoint 4, Lake Shore 1
West Seneca East 9, CSAT 1
Quarterfinals
Thursday, Oct. 24
Grand Island 2, Starpoint 0
Lewiston-Porter 3, Williamsville South 2
Amherts 5, West Seneca East 0
Pioneer 1, Depew 0
Semifinals
Monday, Oct. 28 at Williamsville East
No. 4 Lewiston-Porter vs. No. 1 Grand Island, 5:30 p.m.
No. 3 Pioneer vs. No. 2 Amherst, 5:30 p.m.
Final
Saturday, Nov. 2
at Williamsville East, 11 a.m.
Class B1
Prequarterfinals
Wednesday, Oct. 23
Albion 2, Maryvale 1
Olean 3, Newfane 0
Tonawanda 2, Dunkirk 0
Quarterfinals
Friday, Oct. 25
City Honors 9, Albion 1
Alden 3, Springville 0
Iroquois 2, Olean 1
East Aurora 6, Tonawanda 0
Semifinals
Tuesday, Oct. 29 at Williamsville North
No. 3 East Aurora vs. No. 2 Iroquois, 6 p.m.
No. 4 Alden vs. No. 1 City Honors, 8 p.m.
Final
Saturday, Nov. 2
at Williamsville East, 5:30 p.m.
Class B2
Prequarterfinals
Wednesday, Oct. 23
Eden 3, Fredonia 0
Falconer/Cassadaga Valley 5, JFK 0
Wilson 5, Pine Valley/Gowanda 0
Quarterfinals
Friday, Oct. 25
Allegany-Limestone 7, Eden 0
Royalton-Hartland 3, Southwestern 1
Akron 2, Falconer/Cassadaga Valley 1
Wilson 6, Olmsted 1
Semifinals
Tuesday, Oct. 29 at Williamsville North
No. 6 Wilson vs. No. 2 Akron, TBA
No. 4 Royalton-Hartland vs. No. 1 Allegany-Limestone, TBA
Final
Saturday, Nov. 2
at Williamsville East, 3:30 p.m.
Class C
Prequarterfinals
Wednesday, Oct. 23
Maple Grove 2, Chautauqua Lake 0
Frewsburg 2, Cattaraugus-Little Valley 0
Randolph 4, Salamanca 3
Silver Creek 3, Franklinville 2
Quarterfinals
Friday, Oct. 25
Maple Grove 1, Ellicottville 0
Frewsburg 2, Holland 1, 4-2 PKs
Portville 2, Randolph 1
Westfield/Brocton 2, Silver Creek 0
Semifinals
Monday, Oct. 28 at Eden
No. 3 Westfield/Brocton vs. No. 2 Portville, 5 p.m.
No. 8 Maple Grove vs. No. 5 Frewsburg, 7 p.m.
Finals
Saturday, Nov. 2
at Eden, 5 p.m.
COMMENTS
[vivafbcomment]