Rey, Brown Run To Victories

Diego Rey and Emily Brown were the top finishers at the Chautauqua-Cattaraugus Athletic Association cross country meet on Tuesday at the Martin Road Complex in Jamestown.

Rey toured the course in 18:27, while Brown finished in 21:23.5.

Allegany-Limestone claimed both the boys and girls team victories. The boys finished with 33 points, five more than Fredonia. Jamestown had 68 points and Gowanda had 73. In the girls race, the Lady Gators had 42 points, Fredonia 50, Gowanda 63 and Jamestown 66.

BOYS

Diego Rey (F), T–18.27; Drew Carlson (J); Chris Annear (F); Ryan Wisniewski (A-L); Christian Cook (G); Jacob Brink (A-L); Donald Higgs (A-L); Chase Deponceau (J); Dominik Rodriguez (G); Ben Besok (A-L).

GIRLS

Emily Brown (F), T–21:23.5; Angelina Napolean (A-L); Lindsey Clawson (A-L); Savannah Lashbrook (F); Madeline Straub (A-L); Isabella Porterfield (A-L); Anna buchanan (F); Ashlynn Ambrose (F); Siena DeAngelo (J); Kayla Forthman (G).

WASSINK, ODELL SHOW THE WAY

PANAMA — Frewsburg boys cross country picked up a win in a four-way meet with Clymer/Sherman/Panama, Silver Creek and Olean, finishing with 33 points, while the Huskies finished with 39 and the Wolfpack had 44.

Hunter Wassink led the way for Clymer/Sherman/Panama with a time of 19:27.7, while Toby Gifford led the Bears with a 20:11.8.

In the girls race, Kylee Odell led the Wolfpack to a win with her time of 20:38, as the hosts fished with 32 points. Silver Creek had 46, Olean 73 and Frewsburg 86.

Ellie Decker took second for the Black Knights in 22:18 while Frewsburg’s Acacia Barber was third in 22:46.

BOYS

1–Hunter Wassink (CSP), T–19:27.7; 2–Toby Gifford (F); 3–Riley Wilson (SC); 4–Gabe Rhodes (SC); 5–Nate Gabler (O); 6–Jack Harding (CSP); 7–Josh Bunnell (SC); 8–Nathan Kwiatkowski (O); 9–Caleb Barber (F); 10–Ian Clark (F).

GIRLS

1–Kylee Odell (CSP), T–20:38; 2–Ellie Decker (SC); 3–Acacia Barber (FR); 4–Hannah Schauman (CSP); 5–Juliana Flick (SC); 6–Ashlyn Collins (O); 7–Erin Martin (O); 8–L. Swan (CSP); 9–Emily Mills (CSP); 10–Aurora Ordines (CSP)

MAPLE GROVE SWEEPS

DUNKIRK — The Maple Grove boys cross country team posted 38 points at Point Gratiot to take home the team win while Falconer/Cassadaga Valley had 42, Dunkirk 74 and Randolph 76.

Anthony Ruiz led the way for the hosts with a 17:24, edging out second-place Peter Auer and third-place Ronan McDonald of Randolph.

The Lady Red Dragons had no trouble in the girls race, posting 15 points to 50 for the Golden Cougars and 72 for Randolph.

Christina Peppy clocked a 20:20 to finish in first and was followed by teammate Ava Crist in second while Jericha Patrella took third for Dunkirk.

BOYS

1–Anthony Ruiz (D), T–17.24; 2–Peter Auer (M); 3–Ronan McDonald (R); 4–Bryce Baglia (F); 5–Colin Barmore (F); 6–Frank Colburn (M); 7–Josh Walters (R); 8–Darius Jones (M); 9–Raven Sample (F); 10–Riley Auer (M)

GIRLS

1–Christina Peppy (M), T–20:20; 2–Ava Crist (M); 3–Jericha Patrella (D); 4–Abby Brunenavs (M); 5–Bryn Mozzi (M); 6–Hannah Tarbrake (M); 7–Tori Pavlock (M); 8–Sierra Jacques (D); 9–Kaitlin Brentley (F); 10–Macey Arnone (F).

SWCS BOYS WIN

CATTARAUGUS — Southwestern posted 16 points on Monday in a boys cross country meet, topping second-place Cattaraugus-Little Valley and third-place Franklinville, which finished with 63 and 80 points respectively.

Eddie Scroxton was the leader for the Trojans in 18:04 while teammate Dagon Bryant clocked an 18:32. The Trojans swept the top three places as Jackson Vanstrom ran an 18:38.

1–Eddie Scroxton (S), T–18:04; 2–Dagon Bryant (S); 3–Jackson Vanstrom (S); 4–Brady Fye (S); 5–Drew Braden (C), 6–Jaden Kinnear (S); 7–Maddox Bush (F); 8–Ty Smith (S); 9–Ryan Harper (C); 10–Brendan Luce.

COMMENTS