Youth Trap Leagues

Hayden Congdon of Randolph was the high gun among the males in the Southern Tier Scholastic Youth Trap League with a 138. Submitted photo

FRANKLINVILLE — The Central Conference of the Southern Tier Scholastic Youth Trap League concluded its season with the conference awards and fun day held at the Franklinville Conservation Club.

The results of their season are detailed below along with the April 2 match results.

Otto-Eldred’s Corre Smith was the lone perfect score in this week’s match competition.

East Conference

Cuba Rushford 172, Oswayo Valley 168 at Oswayo Valley Rod and Gun Club

Courteney Halterman of Cattaraugus-Little Valley was the high gun among the females in the Southern Tier Scholastic Youth Trap League with a 125. Submitted photo

Portville 164, Coudersport169 at Black Forest Conservation Association

Genesee Valley 136, Otto Eldred 176, at Eldred Conservation Club

Portville: Dylan George 23, Mike Ganoing 21, Tommy Hall 21, Dominic Lockwood 21, Hunter Saltsman 20, Justus Ziegler 20, Kirsten Burton 19, Aly Estabrook 19.

Cuba-Rushford: Logan Barber 23, Ryan Witter 22, Michael Jordan 22, Jacob Smith 22, Dakota Yehl 21, Sarah Cole 21, Trevor Hawley 21, Ambria Hopkins 20.

Oswayo Valley: Dakota Green 24, Honor Gross 23, Zain Harvey 22, Mark Olmstead Jr. 21, Owen Sturdevant 21, Alton Skiver 20, Gunner Bean 19, Derrek Bickel 18.

Otto-Eldred: Corre Smith 25, Austin Unverdorben 23, Stephen White 22, Jake Bell 22, Zaz Bell 21, Wyatt Farr 21, Owen Flexman 21, Jayden Stone 21.

Coudersport: Devin Burdick 23, Miranda Harling 22, Wyatt Kosa 22, Nick McCarthy 21, Owen Deutschlander 21, Kylie Welsh 20, Logan Ruter 20, Otto Deutschlander 20.

Genesee Valley: Hunter Murphey 19, Ethan Gordan 18, Spencer Drake 18, Jacob White 17, Ashley Burrows 17, Dakota Hemphill 15, Gavin Szalay 15, Dalton Baker 13.

Central Conference

Springville 168, Cattaraugus-Little Valley 157 at Cattaraugus Rod & Gun

Salamanca 170, Ellicottville 150, at Ellicottville Sportsman Club

Pine Valley 147, Randolph 166, Franklinville 162, at Franklinville Conservation Club

Central Conference April 2 Match Scores

Springville: Nick Emmick 23, Ryan Brautlacht 22, Caleb Darnley 22, David Black 21, Eric Irish 21, Peter Priester 20, Kyle Baker 20, Adam Moody 19.

Cattaraugus-Little Valley: Nick Williams 23, Courteney Halterman 22, Paul Tackentien 21, Devin Henderson 19, Aaron Gross 18, Aiden Hoover 18, Johnathan Shattuck 18, Mason Snyder 18.

Pine Valley: Corey Ellis 23, Cole Mosher 20, Jacob Brown 18, James Spruce 18, Hunter Stewart 18, Payton Swanson 17, Kyle Chase 17, Lane White 16.

Ellicottville: Caleb Ploetz 22, Patrick Dineen 21, Colby O’Stricker 20, Emmett Jacobsen-Coolidge 18, Reese Benjamin 18, Tim Venturin 17, Nathan Andrews 17, Aiden Murry 17.

Randolph: Hayden Congdon 24, Travis Wright 22, Evan Kish 21, Skyler Wright 21, Tallon Delahoy 20, Jacob Bulich 20, Ethan Chadwick 19, Evan Graham 19.

Franklinville: Jace Frazier 24, Hunter Irwin 24, Riley Davis 23, Jackson Pollock 20, Lucas Wesley 19, Anna Slavinski 18, Kaila Dick 17, Devin Neamon 17.

Salamanca: Dan Learn 23, Hunter Stoltz 23, Cole Hedlund 23, Hunter Ercolani 21, Jacob Letson 21, Harrison Dodge 20, Luke Papke 20, Konner Spring 19.

Salamanca (3/26 scores) Hunter Stoltz 24, Andrew Sawyer 23, Harrison Dodge 22, Seth Bocharski 22, Jacob Letson 21, Hunter Ercolani 20, Konner Spring 19, Bryce Taylor 19.

Central Conference Team,High Gun Standings

First Place: Springville 1031

High Male – Jarrett Wolf – 132

High Female – Madalynn Schwanekamp 112

Most Improved – David Black

Second Place: Randolph 1017

High male gun – Hayden Congdon – 138

High Female gun – Haley Romanosky – 98

Most Improved – Michael Bohall

Third Place: (with 9th man scores) Pine Valley 1062

Top Male – Corey Ellis 137

Top Female- Payton Swanson 81

Most Improved – Hunter Stewart

Fourth Place: (with 9th man scores) Salamanca 1060

Top Male- Harrison Dodge 123

Top Female- Alexis Wiles 59

Most Improved- Shawn Pierce

Fifth Place: Cattaraugus- Little Valley 932

High Female: Courteney Halterman – 125 pts

High Male: Nick Williams – 120 pts

Most Improved: Kora Sentz

Sixth Place: Franklinville 928

High Gun Female: Kaila Dick 99

High Gun Male: Jace Frazier 129

Most Improved: Phoenix Koch-Brauen

Seventh Place: Ellicottville 868

High Gun Male: Colby O’Stricker 125

Most Improved: Emmett Jacobsen-Coolidge

Conference High Guns

High Female: Cattaraugus -Little Valley’s Courteney Halterman 125

High Male: Randolph’s Hayden Congdon 138

West Conference

Panama, Clymer 108, Sherman 148, Brocton 120, Westfield 143, Chautauqua Lake 155,at Westfield Rod & Gun

Cassadaga Valley 175, Maple Grove 148, Falconer 153, Southwestern 167, at Celoron Rod & Gun

Frewsburg (bye shoot)180, at Carroll Rod & Gun

Falconer: Knut Burstom 21, Grant Cheney 21, Chad Eddy 21, Addison Dove 20, Hunter Langless 18, Rachel Harper 18, Reed Cheney 17, Austin Snow 17.

Frewsburg: Lucas Eckman 24, Austin Anderson 24, Dylan Pearson 24, Harrison Eckert 23, Aiden Gibbons 22, Dan Sisson 21, Johnathan Cooper 21, Chris Loutzenhiser 21.

Westfield: Mikala Latinate 21, Dylan Rammelt 21, Brayden Kneer 19, Eldon Scriven 19, Wyatt Schuster 18, Michael Cochrane 15, Tyler Ptak 15, Ian Pusbach 14.

Sherman: Austin Tallman 23, Joe Prezporia 21, Eric Witherow 19, Kayla Yokom 19, Alex Kochanowski 17, Zachery LaVoice 17, Chance Meeder 16, Dalton Planty 16.

Cassadaga Valley: Beau Blanchard 23, Garrett Swan 23, Hunter Peebles 23, Dyillianne Wynn-Milner 23, Matt Butcher 22, Ethan Kahle 22, Collin Sischo 20, Garrett Catanesse 19.

Maple Grove: Kris Bajdo 22, Marshall Cresanti 21, Nathanael Stanford 19, Alexandria Murphy 18, Nathan Cresanti 18, Brogan Egan 17, Marcus Taylor 17, Logan Crist 16.

Clymer: Hayden Heiser 21, Brady Duryee 19, David Maleski 18, Jordan Hulett 12, Michael Shampoe 12, Devin Hoitink 11, Emily Francis 8, Olivia Maleski 7.

Chautauqua Lake: Matt Tutmaher 21, Logan Ecklund 21, Jeff Bajdo 21, Hunter Evans 20, Rion Martin 19, Zack Saunders 19, James Majewski 17, Kristian Snyder 17.

Brocton: Connor Dispense 19, Colden Noody 17, Joshua Powell 16, Tyler Schrader 15, Connor Utegg 14, Kaitlyn Matonic 14, Travis Hollman 13, Korbin Lack 12.

Southwestern: Tage Coil 24, Jared Coffin 23, Steve Raymond 22, Kaden Swanson 21, Garrett Swan 20, Dagon Bryant 19, Charles Bailey 19, Liam Cramer 19.

Panama: No report.

COMMENTS