HIGH SCHOOL PLAYOFFS
BOYS BASKETBALL
SECTION VI TOURNAMENT
All games at 7 p.m. unless noted
CLASS AA
Quarterfinals
Friday
Williamsville North 63, Frontier 59
Lockport 58, Clarence 47
Niagara Falls 84, Lancaster 66
Orchard Park 52, Jamestown 51
Semifinals
Monday, Feb. 25 at Buffalo State
5-Lockport vs. 1-Williamsville North, 6 p.m.
6-Orchard Park vs. 2-Niagara Falls, 7:45 p.m.
Final
Saturday, March 2 at Buffalo State, 3:30 p.m.
CLASS A-1
Prequarterfinals
Wednesday
Hutch Tech 77, Grand Island 44
West Seneca West 65, Kenmore East 64
Williamsville East 67, Hamburg 60
Niagara Wheatfield 73, Kenmore West 67
Quarterfinals
Saturday
8-Hutch Tech at 1-Sweet Home, 1 p.m.
7-Williamsville East at 2-McKinley, 1 p.m.
6-Niagara Wheatfield at 3-North Tonawanda, 1 p.m.
5-West Seneca West at 4-Williamsville South, 1 p.m.
Semifinals
Feb. 28 at Buffalo State, 6 p.m. and 7:45 p.m.
Final
Saturday, March 2 at Buffalo State, 8:30 p.m.
CLASS A-2
First round
Tuesday, Feb. 19
Starpoint 67, I Prep/Grover 48
Prequarterfinals
Wednesday
West Seneca East 62, Emerson 58
South Park 64, Starpoint 52
Health Sciences 87, Pioneer 34
Lake Shore 62, Maryvale 54
Quarterfinals
Saturday
8-West Seneca East at 1-Amherst, 1 p.m.
5-South Park at 4-Iroquois, 1 p.m.
7-Health Sciences at 2-Lewiston-Porter, 1 p.m.
11-Lake Shore at 3-Cheektowaga, 1 p.m.
Semifinals
Feb. 27 at Buffalo State, 5:15 p.m. and 6:45 p.m.
Final
Saturday, March 2 at Buffalo State, 7 p.m.
CLASS B-1
First round
Tuesday, Feb. 19
CSAT 58, Tonawanda 40
Buffalo Arts 72, Dunkirk 57
Albion 68, Alden 40
Prequarterfinals
Wednesday
Fredonia 51, Depew 43
Springville 55, CSAT 53
East Aurora 54, Buffalo Arts 43
Newfane 68, Albion 61
Quarterfinals
Saturday
9-Fredonia at 1-Medina, 1 p.m.
5-Springville at 4-City Honors, 1 p.m.
7-East Aurora at 2-Lackawanna, 1 p.m.
6-Newfane at 3-Olean, 1 p.m.
Semifinals
Tuesday, Feb. 26 at Buffalo State, 5:15 p.m. and 6:45 p.m.
Final
Saturday, March 2 at 1:45 p.m.
CLASS B-2
Prequarterfinals
Wednesday
WNY Maritime 58, Akron 42
Southwestern 83, Eden 32
Burgard 61, Cleveland Hill 48
JFK 57, Royalton-Hartland 44
Quarterfinals
Saturday
9-WNY Maritime at 1-Allegany-Limestone, 1 p.m.
5-Southwestern at 4-Wilson, 1 p.m.
10-Burgard at 2-MST Seneca, 1 p.m.
6-JFK at 3-Olmsted, 1 p.m.
Semifinals
Feb. 26 and Feb. 27 at Buffalo State, 8:15 p.m.
Final
Saturday, March 2 at Buffalo State, noon
CLASS C-1
Prequarterfinal
Wednesday
Portville 68, Cattaraugus-Little Valley 50
Quarterfinals
Friday
Middle Early College 102, Portville 19
Chautauqua Lake 70, Silver Creek 66
East 72, Buffalo Science 61
Tapestry 99, Salamanca 48
Semifinals
Monday, Feb. 25 at Jamestown CC
5-Chautauqua Lake vs. 1-Middle Early College, 5:15 p.m.
3-Tapestry vs. 2-East, 6:45 p.m.
Final
Friday, March 1 at Jamestown CC, 8:45 p.m.
CLASS C-2
Prequarterfinals
Wednesday
Maple Grove 69, Cassadaga Valley 59
Riverside 81, Barker 52
Quarterfinals
Friday
Ellicottville 61, Maple Grove 47
Bennett 70, Westfield 65
Randolph 71, Riverside 58
Holland 59, Frewsburg 56
Semifinals
Tuesday, Feb. 26 at Jamestown CC
5-Bennett vs. 1-Ellicottville, 5:15 p.m.
3-Holland vs. 2-Randolph, 6:45 p.m.
Final
Friday, March 1 at Jamestown CC, 6:45 p.m.
CLASS D
Quarterfinals
Friday, Feb. 22
Forestville 49, Sherman 42
Clymer 68, Pine Valley 40
Panama 73, North Collins 43
Semifinals
Monday, Feb. 25 at Jamestown CC
3-Clymer vs. 2-Panama, 8:15 p.m.
Tuesday, Feb. 26 at Jamestown CC
5-Forestville vs. 1-Franklinvile, 8:15 p.m.
Final
Friday, March 1 at Jamestown CC, 5:15 p.m.
GIRLS BASKETBALL
SECTION VI TOURNAMENT
All games at 7 p.m. unless noted
CLASS AA
Tuesday, Feb. 26 quarterfinals
8-Lancaster at 1-Frontier
5-Jamestown at 4-Lockport
3-Williamsville North at 6-Clarence
2-Orchard Park at 7-Niagara Falls
Semifinals
March 1 at Kenmore West, 5:30 p.m. and 7 p.m.
Final
March 6 at Buffalo State, 7:30 p.m.
CLASS A-1
Tuesday’s prequarterfinals
North Tonawanda 61, McKinley 22
Hamburg 61, West Seneca East 27
Williamsville East 79, West Seneca West 50
Kenmore East 37, Kenmore West 27
Niagara Wheatfield 48, Sweet Home 38
Thursday’s quarterfinals
Grand Island 42, North Tonawanda 25
Hamburg 55, Williamsville East 48
Williamsville South 66, Kenmore East 32
Niagara Wheatfield 45, Hutch-Tech 37
Semifinals
Wednesday, Feb. 27 at Clarence
6-Niagara Wheatfield vs. 2-Williamsville South, 5:30 p.m.
4-Hamburg vs. 1-Grand Island, 7 p.m.
Final
March 3 at Buffalo State, 1 p.m.
CLASS A-2
Tuesday’s prequarterfinal
Starpoint 58, Cheektowaga 22
Thursday’s quarterfinals
Lake Shore 69, Starpoint 57
Iroquois 52, Lewiston-Porter 46
Amherst 75, Pioneer 26
Maryvale 62, Emerson 48
Semifinals
Tuesday, Feb. 26 at Kenmore West
6-Maryvale vs. 2-Amherst, 5:30 p.m.
5-Iroquois vs. 1-Lake Shore, 7 p.m.
Final
March 3 at Buffalo State, 11 a.m.
CLASS A CROSSOVER FINAL
6 p.m. March 6 at Buffalo State
CLASS B-1
Tuesday’s prequarterfinals
CSAT 46, Alden 30
Oleean 77, Depew 39
Dunkirk 54, Buffalo Arts 41
Medina 44, Tonawanda 31
Fredonia 55, Springville 39
Newfane 37, Albion 31
Thursday’s quarterfinals
City Honors 63, CSAT 35
Olean 84, Dunkirk 54
East Aurora 56, Medina 40
Fredonia 48, Newfane 36
Semifinals
Thursday, Feb. 28 at Kenmore West
14-Fredonia vs. 2-East Aurora, 5:30 p.m.
4-Olean vs. 1-City Honors, 7 p.m.
Final
March 3 at Buffalo State, 5 p.m.
CLASS B-2
Tuesday’s prequarterfinals
Health Sciences 37, Burgard 35
Akron 65, Royalton-Hartland 45
Allegany-Limestone 49, Gowanda 32
Cleveland Hill 37, JFK 27
Thursday’s quarterfinals
Eden 83, Health Sciences 28
Southwestern 57, Akron 39
Allegany-Limestone 40, Wilson 30
Olmsted 52, Cleveland Hill 17
Semifinals
Wednesday, Feb. 27 at Kenmore West
7-Allegany-Limestone vs. 3-Olmsted, 5:30 p.m.
4-Southwestern vs. 1-Eden, 7 p.m.
Final
March 3 at Buffalo State, 3 p.m.
CLASS B CROSSOVER FINAL
March 6 at Buffalo State, 6 p.m.
CLASS C-1
Thursday’s quarterfinals
Portville 69, Salamanca 20
Chautauqua Lake 82, Tapestry 32
Silver Creek 61, Cattaraugus-Little Valley 39
Falconer 48, Middle Early College 36
Semifinals
Wednesday, Feb. 27 at Jamestown CC
7-Falconer vs. 3-Silver Creek, 5 p.m.
5-Chautauqua Lake vs. 1-Portville, 6:30 p.m.
Final
March 2 at Jamestown CC, 2 p.m.
CLASS C-2
Thursday’s quarterfinals
Maple Grove 75, Global Concepts 14
Holland 50, Randolph 41
Cassadaga Valley 54, Ellicottville 44
Frewsburg 63, Westfield/Brocton 18
Semifinals
Thursday, Feb. 28 at Jamestown CC
6-Cassadaga Valley vs. 2-Frewsburg, 5 p.m.
4-Holland vs. 1-Maple Grove, 6:30 p.m.
Final
March 2 at Jamestown CC, 4 p.m.
CLASS C CROSSOVER FINAL
March 5 at Jamestown CC, 6 p.m.
CLASS D
Thursday’s quarterfinals
Forestville 45, North Collins 19
Sherman 44, Pine Valley 14
Franklinville 59, Clymer 35
Semifinals
Wednesday, Feb. 27 at Jamestown CC
4-Forestville vs. 1-Panama, 8 p.m.
Thursday, Feb. 28 at Jamestown CC
3-Sherman vs. 2-Franklinville, 8 p.m.
Final
March 2 at Jamestown CC, noon
COMMENTS