Carlson, Rey Run To Wins At Buffalo State

BUFFALO — Fredonia/Westfield’s Jack Carlson and teammate Diego Rey were individual winners for the boys while Dunkirk/Silver Creek’s Jericha Petrella was a winner for the girls during indoor track action at Buffalo State College on Saturday.

Carlson won the 1,600 meters in 4:47.34 and Rey captured the 600 meters in 1:28.91 while Petrella claimed the 1,000 meters in 3:20.50.

Jamestown won the girls 1,600-meter relay in 4:47.76 while Dunkirk/Silver Creek was fourth in 4:59.34.

Fredonia/Westfield’s Ashlyn Ambrose was second in the 600 meters (1:53.41) as was teammate Emily Brown in the 300 meters (46.62) and Dunkirk/Silver Creek’s Nelson Rosario in the 300 meters (40.03).

Dunkirk/Silver Creek was second in the boys 1,600-meter relay (4:07.48) while Jamestown was sixth and Falconer/Cassadaga Valley/Maple Grove/Frewsburg was seventh.

Dunkirk/Silver Creek’s Anthony Ruiz took third in the 1,000 meters (2:49.51) as was Jamestown’s Naciela Barber in the 600 meters (1:53.56), the Red Raiders’ Harrison Monfort in the 600 meters (1:32.02), Dunkirk/Silver Creek’s Kylie Procknal in the 300 meters (46.94) and Falconer/Cassadaga Valley/Maple Grove/Frewsburg’s Elsa Gruber in the triple jump (37-4.5).

Dunkirk/Silver Creek was third in the girls 3,200-meter relay (11:34.38), Falconer/Cassadaga Valley/Maple Grove/Frewsburg was fourth (12:08.19) and Jamestown was fifth (12:26.38).

Fourth-place finishes went to Jamestown’s Chelsy Scott in the 55-meter hurdles (10.42), Dunkirk/Silver Creek’s Jonah Rosas in the 55-meter dash (7.17), Falconer/Cassadaga Valley/Maple Grove/Frewsburg’s Rayven Sample in the 1,000 meters (2:52.44), Dunkirk/Silver Creek’s Ellie Decker in the 600 meters (1:58.86) and Jamestown’s Shaylie Zwald in the high jump (4-2).

Gruber was fifth in the 55-meter hurdles (10.48) as was Jamestown’s Gavin Bowen in the 55-meter hurdles (9.28), Rosario in the 1,000 meters (2:52.68), Fredonia/Westfield’s Kelly Lucas in the 600 meters (2:01.24), Dunkirk/Silver Creek’s Juliana Flick in the 1,500 meters (5:32.58), Falconer/Cassadaga Valley/Maple Grove/Frewsburg’s Dylan Davis in the 1,600 meters (4:57.30), Fredonia/Westfield’s Andrew Camp in the high jump (4-10) and teammate Rian Budzinski in the long jump (17-9.25).

Falconer/Cassadaga Valley/Maple Grove/Frewsburg was fourth in the boys 3,200-meter relay (9:46.34).

Collin Barmore was sixth for Falconer/Cassadaga Valley/Maple Grove/Frewsburg in the 3,200 meters (10:48.40) as was Dunkirk/Silver Creek’s Jessica Vasquez in the 600 meters (2:04.45) and Fredonia/Westfield’s Andrew Kennedy in the 300 meters (40.68).

Dunkirk/Silver Creek was sixth in the girls 800-meter relay (2:09.00).

Seventh-place finishes were turned in by Falconer/Cassadaga Valley/Maple Grove/Frewsburg’s Rylee Gore in the 3,000 meters (12:49.40), Dunkirk/Silver Creek’s Katie Castiglia in the 55-meter dash (8.20), Dunkirk/Silver Creek’s Siera Porpiglia in the 1,000 meters (3:44.80), Falconer/Cassadaga Valley/Maple Grove/Frewsburg’s Maddie Caflisch in the 600 meters (2:04.76), teammate Zach Heberlein in the 300 meters (40.85), Jamestown’s Holly Isaacson in the long jump (13-10.25), Dunkirk/Silver Creek’s Devin Eddy in the long jump (17-5.25) and Fredonia/Westfield’s Kevin Redfield in the triple jump (33-5).

Falconer/Cassadaga Valley/Maple Grove/Frewsburg’s Tabitha Clark as eighth in the 3,000 meters (13:35.5) as was Kennedy in the 55-meter dash (7.24), Falconer/Cassadaga Valley/Maple Grove/Frewsburg’s Emma Silverburg in the 1,500-meter race walk (10:48.86), Barmore in the 600 meters (1:36.31), Dunkirk/Silver Creek’s Miracle Berakah in the 300 meters (41.18), Lucas in the high jump (4-0) and Fredonia/Westfield’s Oliver Madariaga in the long jump (17-1.5)

Olivia Nellis was ninth for Jamestown in the 55-meter hurdles (11.0) as was Fredonia/Westfield’s Rian Budzinski in the 55-meter hurdles (9.73), Falconer/Cassadaga Valley/Maple Grove/Frewsburg’s Jasmine Spangler in the 3,000 meters (13:43.90), Jamestown’s Wichelnerys Torres in the 55-meter dash (8.29), Jamestown’s Jillian Horton in the 1,500-meter race walk (11:04.48), Scott in the 600 meters (2:07.24), Berakah in the 600 meters (1:37.17), Gore in the 1,500 meters (5:47.36), Dunkirk/Silver Creek’s Julia Kennedy in the high jump (3-10), Caflisch in the long jump (13-0.75) and Heberlein in the long jump (16-11.5).

Tenth-place individual finishes were turned in by Falconer/Cassadaga Valley/Maple Grove/Frewsburg’s Sam Pischera in the 55-meter hurdles (9.74), Jamestown’s Korryne Capizzi in the 3,000 meters (13:52.9), Jamestown’s Chase Deponceau in the 3,200 meters (11:34.62), Jamestown’s Zoe White in the 1,000 meters (4:01.2), Falconer/Cassadaga Valley/Maple Grove/Frewsburg’s Bailey South in the 1,500-meter race walk (12:05.51), Dunkirk/Silver Creek’s Abigail Botticello in the 600 meters (2:07.26), Torres in the 300 meters (50.43) and Dunkirk/Silver Creek’s Angel Reyes in the long jump (16-8.5).

COMMENTS