Briggs Wins Ultimate Super Late Model Series At Eriez

HAMMETT, Pa. — The regular 2018 racing season came to a close at Eriez Speedway with the first-ever appearance by the Ultimate Super Late Model Series.

One-hundred and forty race cars signed into the pits for the event that decided the points champions.

Dave Hess Jr. captured his second Plyler Entry Systems Super Late Model championship.

Jason Genco was the Bonnell’s Collision Center RUSH Crate Late Model champion for his second time.

Troy Johnson got his first Ran Den Excavating E-Mod championship and Matt Alexander got his first-ever Johnson’s Car Care Economod title.

John Boardman was the Nelson Lynwood Nursery Street Stock champion.

Skip Jackson prevailed in the Niemeyer Garage Challenger championship.

Plyler Entry Systems/Ultimate Super Late Model Series Super Late Models

Time Trials: Not Available

Heat 1: Jared Miley, Boom Briggs, Kyle Knapp, Matt Costner, Chris Hackett, Bob Dorman, Kirk Baker, Terry Porter, Mike Knight

Heat 2: Dave Hess Jr, Chub Frank, Ryan Montgomery, Colton Flinner, Matt Urban, John Lobb, Kelvin Kohan, Wendell Pinckney

Heat 3: Darrell Bossard, Jake Finnerty, Chad Wright, Steve Kania, Ross Robinson, Bryce Davis, Andy Boozel, Chris Middleton, Wyatt Scott

Feature: Boom Briggs, Chub Frank, Mike Knight, Ryan Montgomery, Darrell Bossard, Jake Finnerty, Matt Cosner, Jared Miley, Ross Robinson, Bob Dorman, Steve Kania, Terry Porter, John Lobb, Wendell Pinckney, Chris Middleton, Colton Flinner, Dave Hess Jr, Kirk Baker, Chris Hackett, Chad Wright, Matt Urban, Bruce Davis, Kyle Knapp, Wyatt Scott, Kevin Kohan, Bump Hedman, Andy Boozel

Bonnell’s Auto Group RUSH Crate Late Models

Heat 1: David Pangrazio, Damian Bidwell, Andy Boozel, Zachary Weich, Josh Beckstrom, Brandon Porter, Al Brewer

Heat 2: Kyle Zimmerman, Ward Schell, Scott Gurdak, Khole Wanzer, Dave Norton, Robert Mitchem III, Will Pinckney

Heat 3: Dennis Lunger, Bruce Hordusky Jr, Jason Genco, T J Downes, Andy Proper, Paul Norman

Feature: Jason Genco, David Pangrazio, Andy Boozel, Bruce Hordusky Jr, Damian Bidwell, Ward Schell. Scott Gurdak, T J Downes, Paul Norman, Zack Weich, Andy Proper, Robert Mitchem, Branden Porter, Kyle Zimmerman, Dave Norton, Josh Beckstrom, Dennis Lunger, Will Pinckney, Khole Wanzer, Al Brewer (DNS)

Ran Den Excavating E-Mods

Heat 1: Greg Johnson, Dennis Lunger, Mike Kinney, Michael McGee, Dan Sasso, Butch Southwell. David Lamphere

Heat 2: Ken Zimmer, Troy Johnson, Brent Rhebergen, Randy Hall, Steve Rex, Chuck Steinle Jr, Steve Simon

Heat 3: Joel Watson, John Boyd, Steve Sornberger, Hunter Hurley, Jarrod Silvis, Jacob Marker, Deven Dudenhoeffer

Feature: Randy Hall, Dennis Lunger, Troy Johnson, Steve Rex, Brent Rhebergen, Butch Southwell, Steve Simon, Chuck Steinle Jr, Dan Sasso, Hunter Hulley, Greg Johnson, Steve Sornberger Jr, Jacob Marker, Calvin Thomson, Jarrod Silvis, Mike Kinney, Michael McGee, John Boyd, Ken Zimmer, Deven Dudenhoeffer, Joel Watson

Johnson’s Car Car and Collision Economods

Heat 1: Eric Ensell, Geoff Conn, Brandon Blackshear, Steve Simon, Kyle Miller, Mike Boyd, Justin Sax

Heat 2: Matt Alexander, Ty Rhoades, Adam Burton, Billy Henry, Gary Olson, Jason Brightman, Dominic DePonceau

Heat 3: Eric Reinwald, Keith Felllicity, Bud Watson, Stu Rickard, Brian Toto, Mark Titus

Feature: Ty Rhoades, Matt Alexander, Kyle Miller, Eric Reinwald, Devin Henry, Steve Simon, Keith Felicity, Eric Ensell, Brian Toto, Bud Watson, Brandon Blackshear, Jason Brightman, Gary Olson, Justin Sax, Mike Boyd, Geoff Conn, Stu Richard, Dominic DePonceau. Mark Titus, Adam Burton

Nelson Lynwood Nursery Street Stocks

Heat 1: Jason Black, Rod Lasky, Kyle Couchenour, Garrett Calvert, Joshua Seippel, Andy Faulhaber, Brad Stoeger

Heat 2: Wesley McCray, Doug Eck, Jesse Brock, Drake McCray, Gill DeMello, Carl Marcy, Bill Applebee

Heat 3: Steve Yokum, Gary Fisher, Brad Church, Troy Norman, Pat Fielding, Brian Crandall, Casey Burch

Heat 4: Chris Withers, Anthony Marotto, John Boardman, Matt Lozowski, Paul Schreckengost, Brent Crandall, Shane Applebee

Feature: Kyle Couchenour, Jason Black, Anthony Marotto, Rod Laskey, Gary Fisher, Steve Yokum, Garrett Calvert, Wesley McCray, Troy Norman, Joshua Seippel, Jesse Brock, Pat Fielding, Doug Eck, Drake McCray, Paul Schreckengost, Chris Withers, Andy Faulhaber, Gill DeMello, Gary Miller, Matt Lozowski, Shane Applebee, John Boardman, Brad Church, Casey Burch

Niemeyer’s Garage Challengers

Heat 1: Kyle Adkins, Charles Sullivan, Bob Leonard, Skip Jackson, Jacob Peterson, Roger Hall, Preston Matve, Jeremy Start, Corey Mason

Heat 2: Tom Nunemaker, Brandon Huffman, Joe Syzmanski, Wes Stull, Alexis Vogt, Tim Fisher, Rachel Moller, Dale McDonald, Joe Richter

Heat 3: William VanGuilder, Dillon Speer, Zack Eller, Dylan Greene, Jessica Harvey, Aaron Cole, Brandon Hall, Dalton Eggleston

B-Main: Jeremy Start, Corey Mason, Dale McDonald, Joe Richter, Dalton Eggleston

Feature: William VanGuilder, Dillon Speer, Charles Sullivan, Kyle Adkins, Skip Jackson, Dylan Greene, Zack Eller, Jessica Harvey, Joe Syzmanski, Roger Hall, Brandon Huffman, Brandon Hall, Alexis Vogt, Jeremy Start, Rachel Moller, Tim Fisher, Aaron Cole, Corey Mason. Tom Nunemaker, Dale McDonald, Bob Leonard, Wes Stull, Jacob Peterson, Preston Matve

COMMENTS