Watson Wins United E-Mod Series At Eriez

HAMMETT, Pa. — It was a sultry summer afternoon at Eriez Speedway as the United E-Mod Series rolled into the pits with 33 entries for $2,000 to win their fourth event of the season.

It was Joel Watson’s fourth win of the season in six scheduled events. The other classes all ran regular-length features with Max Blair (RUSH Crate Late Models) also winning his fourth of the year. Dave Hess Jr. (Super Late Models) and John Boardman (Street Stocks) each collected their second wins of the season. Steve Simon (Economods) and William VanGuilder (Challengers) each made their first visit to the Winner’s Circle.

Plyler Entry Systems Super Late Models

Heat 1: Max Blair, Wyatt Scott, Mike Wonderling, Breyton Santee, Terry Porter, Chuck Parker, Chad Wright (DNS)

Heat 2: Dave Hess Jr, Bump Hedman, Boom Briggs, Jake Finnerty, Chris Hackett, Wendall Pinckney

Heat 3: Matt Urban, Brandon Groters, Chub Frank, Greg Oakes, Darrell Bossard, Bob Dorman

Feature: Dave Hess Jr, Chub Frank, Max Blair, Brandon Groters, Matt Urban, Greg Oakes, Darrell Bossard, Bob Dorman, Jake Finnerty, Chris Hackett, Wendall Pinckney, Bump Hedman, Terry Porter, Chuck Parker, Boom Briggs, Breyton Santee, Wyatt Scott, Mike Wonderling

Bonnell’s Auto Group RUSH Crate Late Models

Heat 1: Max Blair, Kyle Zimmerman, Khole Wanzer, William Pinckney, Andy Proper, Branden Porter, Al Brewer

Heat 2: Andy Boozel, Jason Genco, Scott Gurdak, Josh Stoica, Scott Dellahoy, Paul Norman

Feature: Max Blair, Andy Boozel, Jason Genco, Scott Gurdak, Kyle Zimmerman, Khole Wanzer, Branden Porter, Paul Norman, Andy Proper, Scott Dellahoy, Josh Stoica, William Pinckney, Al Brewer (DNS)

Ran Den Excavating/Zimmer Service Center United E-Mod Series

Heat 1: Dan Davies, Mitch Wright, Ken Zimmer, Dan Sasso, Brad Smith, Brandon Grossman, Steve Sornberger Jr, Mike Kinney, Robert Cattell

Heat 2: Troy Johnson, Michael McGee, Josh McDonald, Steve Simon, Steve Rex, Chuck Steinle Jr, Calvin Thompson, Jarrod Silvis

Heat 3: Dan Davies, Brent Rhebergen, Tim Rockwell, Gary Eicher, Tony Harris, Alan Atkinson, Nichole Spaulding, Rodney Morgan

Heat 4: Joel Watson, Randy Hall, Josh Ferry, John Boyd, Butch Southwell, Randy Beckstrom, Hunter Hulley, David Lamphere

B-Main 1: Mike Kinney, Steve Rex, Steve Sornberger Brad Smith, Jarrod Silvis, Brandon Grossman, Calvin Thompson, Chick Steinle Jr, Robert Cattell

B-Main 2: Tony Harris, Alan Atkinson , Butch Southwell, Randy Beckstrom, Nichole Spaulding, Rodney Morgan, Hunter Hulley (DNS), David Lamphere (DNS)

Feature: Joel Watson, Dan Davies, Dennis Lunger, Brent Rhebergen, Dan Sasso, Randy Hall, Ken Zimmer, Mitchell Wright, John Boyd, Gary Eicher, Mike Kinney, Steve Simon, Josh Ferry, Alan Atkinson, Steve Sornberger, Troy Johnson, Randy Beckstrom, Josh McDonald, Nichole Spaulding, Michael McGee, Butch Southwell, Tony Harris, Tim Rockwell, Steve Rex

Johnson’s Car Care and Collision Economods

Heat 1: Eric Reinwald, Kyle Miller, Matt Alexander, Mitchell Wright, Gary Olson, Justin Sax

Heat 2: Geoff Conn, Steve Simon, Jason Brightman, Zack Lenart, Bob Vogt, Brad Boyd

Feature: Steve Simon, Eric Reinwald, Matt Alexander, Kyle Miller, Geoff Conn, Zack Lenart, Mitchell Wright, Gary Olson, Brad Boyd, Jason Brightman, Bob Vogt, Justin Sax

Nelson-Lynwood Nursery Street Stocks

Heat 1: John Boardman, Shane Applebee, Anthony Marotto, Michael Reed, Joshua Seippel, Drake McCray, Jordan Eck

Heat 2: Wesley McCray, Doug Eck, Garrett Calvert, Carl Marcy, Casey Burch, Andy Faulhaber

Heat 3: Jimmy Kennerknecht, Bill Applebee, Gary Fisher, Brent Crandall, Paul Schreckengost, Chris Fenno

Feature: John Boardman, Bill Applebee, Wesley McCray, Jimmy Kennerknecht, Shane Applebee, Anthony Marotto, Gary Fisher, Garrett Calvert, Carl Marcy, Brent Crandall, Paul Schreckengost, Drake McCray, Chris Fenno, Joshua Seippel, Michael Reed, Doug Eck, Andy Faulhaber, Casey Burch, Jordan Eck

Niemeyer’s Garage Challengers

Heat 1: Dylan Greene, Mitchell Rex, Jessica Harvey, Dalton Eggleston, Josie Tolon, Nick Robie, Wayne Newbury, Trevor Jimerson

Heat 2: Nichole Condron, William VanGuilder, Skip Jackson, Joe Syzmanski, Wes Stull, Nicolas Reed, Lane Reinwald, Cory Mason

Heat 3: Chris Horton, Jeff Nunemaker, Zack Eller, Tyler Walters, Jacob Peterson, Joe Richter, Jeremy Logsdon

Feature: William VanGuilder, Skip Jackson, Dylan Greene, Zack Eller, Jessica Harvey, Wes Stull, Chris Horton, Nichole Condron, Jacob Peterson, Tyler Walters, Joe Syzmanski, Joe Richter, Jeremy Logsdon, Josie Tolon, Nick Robie, Corey Mason, Jeff Nunemaker, Mitchell Rex, Lane Reinwald, Nicholas Reed, Dalton Eggleston, Wayne Newbury (DNS), Trevor Jimerson (DNS)

COMMENTS