Maple Grove, Southwestern Boys Claim T&F Championships

The Southwestern boys and girls track and field teams pose for a group photograph after they won CCAA Division 1 championships on Tuesday at Charles A. Lawson Field at the Sirianni Athletic Complex. Submitted photo

CLYMER — Nick Fabrizio and Truman Purslow doubled to send the Maple Grove boys to a 94-37 victory over Clymer/Sherman/Panama and their fifth straight Chautauqua-Cattaraugus Athletic Association championship.

Fabrizio claimed the shot (37-5.5) and the discus (113-0), while Purslow won the high jump (5-8) and the triple jump (38-6).

4×800 relay: Maple Grove (Frank Colburn, Michael Peppy, Pete Auer, Riley Auer). T–9:00.3.

100 high hurdles: Carson Crist (MG), Darius Jones (MG), John Swabik (CSP). T–16.3.

100: Nash Nelson (MG), Jones (MG), Brandon Hall (CSP). T–11.5.

Maple Grove’s Darius Jones shows his winning form in the 400-meter hurdles during Tuesday’s Chautauqua-Cattaraugus Athletic Association track & field meet against Clymer/Sherman/Panama. P-J photo by Scott Kindberg

1,600: Peppy (MG), Logan Holthouse (CSP), Alex Scarem (CSP). T–4:43.6

4×100: Maple Grove (Sam Cummings, Zach Hendrick, Nick Fabrizio, Nelson). T–47.0.

400: Riley Auer (MG), Cole Manwaring (CSP), Scarem (CSP). T–53.2.

400 hurdles: Jones (MG), Fineghan McDonald (CSP), Jack Harding (CSP). T– 1:00.4.

800: Holthouse (CSP), Colburn (MG), Owen White (CSP). — 2:07.7.

Maple Grove’s Nash Nelson anchors the winning 4x100 relay. P-J photo by Scott Kindberg

200: Hendrick (MG), Elliot Johnson (CSP), McDonald (CSP). T–24.6.

3,200: Pete Auer (MG), Nick-Dylan Golando (MG). T–10:58.

4×400 relay: Maple Grove (Riley Auer, Jones, Peppy, Nelson). T–3:39.6.

High jump: Truman Purslow (MG), Swabik (CSP), Crist (MG). H–5-8.

Long jump: Swabik (CSP), Hovey (CSP), Caleb Foley (MG). D–18-9.5.

John Swabik flies through the air during the long jump. P-J photo by Scott Kindberg

Triple jump: Purslow (MG), Crist (MG), Hovey (CSP). D–38-6.

Shot: Fabrizio (MG), Purslow (MG), David Brown (MG). D–37-5.5.

Discus: Fabrizio (MG), Purslow (MG), McLain Hinkler (CSP). D–113.

TROJANS DO IT AGAIN

Southwestern (7-0, 5-0) sealed up back-to-back Chautauqua Cattaraugus Athletic Association Division 1 track and field championships with an 83-53 win over Falconer/Cassadaga Valley (5-1, 3-1).

Eddie Scroxton took home the 400 meters (52.3), the 800 meters (2:09) and the 1,600 meters (4:42) to lead the winners while Cooper Pannes grabbed wins in the shot put (44 feet, 1 inch) and the discus (121-9).

Jade Kinnear also claimed the 110-meter hurdles in 16.9 and the 400-meter hurdles in 1:01 to aid the Trojans.

3,200m relay: Falconer-CV (Rayven Sample, Bryce Baglia, Collin Barmore, Andrew Young). T–8:38

110m hurdles: Jaden Kinnear (SW), Vance Alvarez (SW), Sam Pischera (FCV). T–16.9

100m: Eli Johns (FCV), Alex Card (SW), Derrik Turner (FCV). T–11.7

1,600m: Eddie Scroxton (SW), Dagon Bryant (SW), Barmore (FCV). T–4:42

400m relay: Falconer-CV (Johns, Pischera, Turner, Baglia). T–46.3

400m: Scroxton (SW), Young (FCV), Sample (FCV). T–52.3

400m hurdles: Kinnear (SW), Baglia (FCV), Garrett Swan (SW). T–1:01

800m: Scroxton (SW), Young (FCV), Barmore (FCV). T–2:09

200m: Johns (FCV), Turner (FCV), Gaven Dewey (SW). T– 23.8

3,200m: Bryant (SW), Scroxton (SW), Ben Deprena (FCV). T– 10:30

1,600m relay: Southwestern (Tony Vezina, Marcus Kautzman, Derek Miller, Kinnear). T–3:42

Long jump: Card (SW), Johns (FCV), Miller (SW). T–18-8

Triple jump: Miller (SW), Card (SW), Cameron Calimeri (SW). T– 40-7

High jump: Tylar Olsen (FCV), Kinnear (SW), John Kelly (SW). T–5-8

Shot put: Cooper Pannes (SW), Nick Bishop (FCV), Brice Lowe (SW). T– 44-1

Discus: Pannes (SW), Lowe (SW), Damian Southard (FCV). T– 121-9

Pole vault: Chase Stevenson (SW), Hunter Teboe (FCV), Kautzman (SW). T– 10-6

CARDINALS PREVAIL

RANDOLPH– Randolph (3-2) was an 85-50 CCAA Division II winner over Salamanca thanks to a triple-win performance by Deter Miinte, who picked up wins in the 100 meters (12.0), 400 meters (54.7) and the triple jump (38 feet 3.5 inches).

Matt Evans was also a triple winner, as he claimed the 1,600 meters in 5:30.8, the 800 meters in 2:12.5 and the 3,200 meters in 12:19.1.

Kohl Ambuske took the high jump with a mark of 5 feet, 6 inches and the 110-meter hurdles with a time of 17.3 for the winners.

3,200m relay: Randolph (Christian Reithmiller, Matthew Evans, Ronan McDonald, Chase Smallback). T–9:26.8

110m hurdles: Kohl Ambuske (S). T–17.3

100m: Deter Miinte, Kane Carlson (R), Jordan Higbee (R). T–12.0

1,600m: Evans (R), McDonald (R), Eric Murphy (S). T–5:30.8

400m: Deter Miinte (R), Zach Helms (S), Smallback (R). T–54.7

400m relay: Salamanca (Ira John, Tyler Hedlund, Tristan Gillette, Jeremiah Shoup). T–47.3

400m hurdles: Josh Walters (R), Ambuske (S). T–1:03.0

800m: Evans (R), Reithmiller (R), Hunter Yaworski (S). T–2:12.5

200m: Carlson (R), Walters (R), Angel Benitez (R). T–24.8

3,200m: Evans (R), Isaac Wakefield (R). T–12:19.1

Long jump: Hedlund (S), Miinte (R), Angel Benitez (R). D– 18-3

Triple jump: Miinte (R), Hedlund (S), Caleb Reed (S). D– 38-3.5

Pole vault: Sluga (R), Shoup (S), Higbee (R). H– 11-6

High jump: Ambuske (S), Gillette (S), Skyler Wright (R). H– 5-6

Shot put: Wright (R), Shoup (S), Seth Bocharski (S). D– 39-9.5

Discus: Wright (R), Bocharski (S), Evan Liskow (R). D– 110-11

1,600m relay: Salamanca (Helms, Nick Johnson, Gillette, Shoup). T– 3:59.0

WALSH DOUBLES

FOR T’BIRDS

MAYVILLE–Portville was a 93-48 winner over Chautauqua Lake despite Josh Walsh claiming the 100 meters (11.6) and the 200 meters (24.2) for the Thunderbirds.

3,200m relay: Portville (Hall, Gayton, Decun, Cook). T– 9:07.5

110m hurdles: Pollins (P), McCaslin (CL), Wenke (P). T– 17.0

100m: Walsh (CL), Blakeslee (CL), Daley (P). T– 11.6

1,600m: D. Cook (P), Hardenburg (CL), Thompson (P). T– 5:13.4

400m relay: Chautauqua Lake (McCaslin, Fisher, Blakeslee, Walsh). T– 46.1

400m: Daley (P), Hall (P), Dean (P). T– 55.1

400m hurdles: Wenke (P), Wilson (CL), Pollins (P). T– 1:02

800m: Dean (P), Gayton (P), Cook (P). T– 2:23.4

200m: Walsh (CL), Blakeslee (CL), Murawski (P). T– 24.2

3,200m: Quintero (CL), Nothem (P), Snyder (P). T– 11:37.8

1,600m relay: Portville. T– 3:49.3

Shot put: L. Smith(P), Lassiter(P), Sauds(P). D– 33-10

Discus: Lassiter (P), L. Smith (P), Homme (CL). D– 103-6

Long Jump: Graham (CL), Murawski (P), Gayton (P). D– 17-7

Triple Jump : Pullins (P), Wenke(P), Janicki (CL). D– 37-3.5

High Jump : Cook (P), Kalsman (P), Fisher (CL). D– 5-6

Pole Vault : Janicki (CL), Thompson (P), Lassiter (P). H– 11-0

HEBERLEIN SHOWS WAY

FREWSBURG — Zach Heberlein was a triple winner as Frewsburg downed Cattaraugus-Little Valley, 86-46, in Division 2 West boys track.

Heberlein won the high hurdles (17.6), the 400 hurdles (1:00.5) and the 200 (25) for the Bears, now 2-3 in the league and 2-4 overall.

Bobby Steffy claimed two events for C-LV, winning the 100 (12.2) and pole vault (7-0). Delain Geist also recorded a pair of wins for C-LV by capturing the 800 (2:21.4) and long jump (17-9).

3,200 relay: Frewsburg (Dylan Davis, Quinn Conlan, Ian Clark, Drew Pownall), T –11:13.1.

110 high hurdles: Zach Heberlein (F). T — 17.6.

100: Bobby Steffy (C-LV), Brad Nelson (F), Alex Williams (C-LV). T — 12.2

Mile: Davis (F), Delain Geist (C-LV), Drew Brayden (C-LV). T — 4:52.3.

400-meter relay: Frewsburg (B. Constable, Caleb Terhune, Ian Conner, Brad Nelson). T — 53.1.

400 meters: Pownall (F), Conlan (F), Emmett Carlson (F). T — 53.

400 h: Heberlein (F), Alex Williams (C-LV), Joe Reinagel (F). T — 1:00.5.

800: Geist (C-LV), Pownall (F), Clark (F). T — 2:21.4.

200: Heberlein (F), Alex Williams (C-LV), Matt Blakley (C-LV). T — 25.

Two-Mile: Brayden (C-L:V), Davis (F), Clark (F). T — 11:20.4.

1,600 relay: Frewsburg (Heberlein, Davis, Conlan, Pownall). T — 4:16.7.

Long jump: Geist (C-LV), Bryce Gibbons (F), Brad Nelson (F). D — 17-7.

High jump: Terhune (F), Gibbons (F). H — 4-10.

Triple jump: Nelson (F), Matt Blakely (C-LV), Carlson (F). D — 34-4.

Shot put: Gibbons (F), Bobby Steffy (C-LV), Conlan (F). D — 36-5¢.

Discus: Terhune (F), Steffy (C-LV), Alejandro Reyes (F). D — 96-10.

Pole vault: Steffy (C-LV). H — 7-0.

COMMENTS