YMCA Jets Open Their 86th Season

On Oct. 21, the Jamestown YMCA Jets kicked off their 86th season with a victory over the Oil City YMCA. The Jets hosted their first meet of the season at Jamestown High School and had over 60 of their swimmers compete. The Jets won the meet and in the process posted 21 District times from 11 different swimmers.

“I am excited to see us pick-up where we left off last year. We have 11 swimmers qualified for Districts, the returning Jets posted 64 best times, and it is only the first meet,” said Coach Jason Chinni. “In addition to our returning swimmers success we had 14 brand-new swimmers with us. We continue to build and grow as a team and as swimmers. We are looking forward to a very fun, exciting and successful season.”

The Jets are comprised over 80 swimmers of all levels of swimming. The team consists of boys and girls 5-18.

It is not too late to try it out and join. All swimmers must be able to complete one length of the pool front and back.

The team practices Monday through Friday. All swimmers are expected to participate in a minimum of two practices per week.

Following are results from Jamestown Y Jets vs Oil City Y Otters:

GIRLS 8-AND-UNDER

25 Backstroke: C. Mackey, 1st, 30.54; L. Szumigala, 4th, 34.10.

25 Butterfly: O. Anderson, 1st, 32.03, (PB).

25 Freestyle: O. Anderson, 1st, 22.63; A. Krug, 24.18; S. Canfield, 26.07, (PB); A. Frederes, 2nd, 26.96; C. Mackey, 4th, 29.79; L. Szumigala, 31.12.

50 Freestyle: C. Hren, 39.67, (PB); E. Watkins, 1st, 42.52, (PB); A. Krug, 2nd, 54.89; S. Canfield, 4th, 1:05.97, (PB).

100 Freestyle Relay: S. Canfield, L. Szumigala, C. Mackey, A. Krug, 1st, 2.09.01.

100 Individual Medley: C. Hren, 1st, 1:42.21, (PB); E. Watkins, 2nd, 1:49.59; A. Frederes, 4th, 2:38.53, (PB).

100 Medley Relay: O. Anderson, C. Hren, E. Watkins, A. Frederes, 1st, 1:40.21.

BOYS 8-AND-UNDER

25 Backstroke: C. Wilson, 2nd, 32.32; C. Webster, 3rd, 34.33; A. Spinler, 4th, 38.17.

25 Freestyle: C. Wilson, 2nd, 32.28; C. Webster, 3rd, 32.77; A. Spinler, 4th, 37.73, (PB).

50 Freestyle: C. Webster, 2nd, 1:19.40; C. Wilson, 1:23.77.

CADET GIRLS (9-10)

50 Backstroke: A. Clark, 1st, 46.68; K. Wilson, 4th, 1:04.01.

50 Breaststroke: S. Childs, 2nd, 1:02.17; Z. Shimmel, 3rd, 1:02.64, (PB).

50 Butterfly: Z. Shimmel, 2nd, 1:02.45; E. Watkins, 3rd, 1:54.45.

50 Freestyle: A. Clark, 1st, 39.76; S. Hren, 40.38, (PB); L. Waite, 42.49, (PB); R. Stutzman, 2nd, 48.51; B. Lisciandro, 50.00, (PB); Z. Shimmel, 52.25; E. Watkins, 5th, 1:03.63; K. Wilson, 1:06.81.

100 Backstroke: L. Waite, 1st, 1:49.69, (PB); E. Watkins, 3rd, 2:59.74.

100 Butterfly: S. Hren, 1st, 1:52.31.

100 Freestyle: A. Clark, 1:52.17; R. Stutzman, 3rd, 1:53.26; B. Lisciandro, 4th, 1:53.94, (PB).

100 Individual Medley: S. Hren, 1st, 1:42.34, (PB); S. Childs, 1:57.87.

200 Freestyle Relay: E. Watkins, A. Clark, K. Wilson, R. Stutzman, 2nd, 4:09.39.

200 Medley Relay: L. Waite, Z. Shimmel, S. Hren, B. Lisciandro, 1st, 3:32.69.

CADET BOYS (9-10)

50 Backstroke: G. Tilaro, 1st, 1:07.75.

50 Breaststroke: G. Moore, 1st, 48.20, (Dist.), (PB); C. Dean, 2nd, 48.29, (Dist.).

50 Butterfly: G. Moore, 1st, 38.28, (Dist.), (PB).

50 Freestyle: G. Moore, 32.46, (Dist.), (PB); M. Moore, 1st, 32.71, (Dist.); E. Velasques, 2nd, 1:08.46; G. Tilaro, 3rd, 1:10.03.

100 Backstroke: M. Moore, 1st, 1:29.15, (Dist.); E. Velasques, 2nd, 2:48.87.

100 Butterfly: C. Dean, 1st, 1:37.91.

100 Freestyle: G. Tilaro, 2nd, 2:48.77; E. Velasques, 3rd, 3:17.89.

100 Individual Medley: M. Moore, 1st, 1:30.69.

200 Freestyle: C. Dean, 1st, 2:45.35, (Dist.).

200 Medley Relay: M. Moore, G. Moore, C. Dean, G. Tilaro, 1st, 3:15.43.

PREP GIRLS (11-12)

50 Backstroke: M. Marshall, 2nd, 1:20.20; K. Lindstrom, 3rd, 1:24.57, (PB).

50 Breaststroke: L. Spitz, 2nd, 40.15; A. Canfield, 45.44, (PB); B. Watkins, 49.58, (PB); E. Lumia, 4th, 50.52; R. Waterman, 5th, 58.17, (PB).

50 Butterfly: E. McAvoy, 1st, 42.07, (PB); A. Canfield, 2nd, 47.63, (PB).

50 Freestyle: L. Spitz, 31.44; E. McAvoy, 32.68; A. Grijalva, 3rd, 33.95, (PB); M. Faulk, 34.50, (PB); K. Steward, 34.83; A. Canfield, 4th, 35.43, (PB); B. Watkins, 5th, 36.03: E. Lumia, 37.62, (PB); A. Conroe, 40.58, (PB); R. Waterman, 44.17; M. Marshall, 7th, 59.82; K. Lindstrom, 1:09.37, (PB).

100 Backstroke: E. McAvoy, 1st, 1:28.04; R. Waterman, 2nd, 2:01.52, (PB).

100 Breaststroke: A. Grijalva, 3rd, 1:49.32, (PB); A. Conroe, 4th, 2:04.70.

100 Freestyle: A. Grijalva, 1:20.05; M. Faulk, 1st, 1:22.77, (PB); K. Steward, 2nd, 1:23.51; M. Marshall, 4th, 2:30.39; K. Lindstrom, 2:57.40.

200 Freestyle: A. Conroe, 1st, 3:28.21.

200 Freestyle Relay: A. Canfield, M. Faulk, E. Lumia, B. Watkins, 1st, 2:36.06; A. Conroe, K. Lindstrom, R. Waterman, 2nd, 3:45.25.

200 Individual Medley: L. Spitz, 1st, 3:03.68, (PB); B. Watkins, 3:27.19; K. Steward, 2nd, 3:41.41.

200 Medley Relay: A. Grijalva, L. Spitz, E. McAvoy, K. Steward, 1st, 2:37.95.

PREP BOYS (11-12)

50 Backstroke: A. Blakeslee, 4th, 51.50; J. Wilson, 5th, 56.39.

50 Breaststroke: G. Moore, 1st, 40.17, (Dist.), (PB); B. Lindstrom, 2nd, 44.68, (PB).

50 Butterfly: G. Moore, 1st, 35.37, (Dist.); Z. Marra, 2nd, 39.82, (PB); A. McCleery, 3rd, 41.39, (PB).

50 Freestyle: G. Moore, 1st, 28.44, (Dist.), (PB); Z. Marra, 3rd, 31.62, (Dist.), (PB); L. Hren, 4th, 32.62; A. McCleery, 32.63, (PB); B. Lindstrom, 32.94, (PB); J. Szumigala, 33.90, (PB); N. Miles, 34.09, (PB); M. Graham, 36.01, (PB); B. Frederes, 41.11; A. Blakeslee, 46.95; J. Wilson, 48.75.

100 Freestyle: Z. Marra, 1:10.88, (PB); A. McCleery, 1:15.27, (PB); L. Hren, 1:15.57, (PB); B. Lindstrom, 1:18.97, (PB); J. Szumigala, 1:21.86, (PB); B. Frederes, 2nd, 1:30.89; J. Wilson, 3rd, 2:07.02; A. Blakeslee, 4th, 2:09.80.

200 Freestyle: M. Graham, 2nd, 2:56.98, (PB); B. Frederes, 3rd, 3:11.97.

200 Freestyle Relay: B. Kayes, P. Harris, E. McIntosh, M. Roehmholdt, 1st, 1:48.71.

200 Individual Medley: N. Miles, 2nd, 3:32.34.

200 Medley Relay: G. Moore, N. Miles, L. Hren, Z. Marra, 1st, 2:25.58, (Dist.).

JUNIOR GIRLS (13-14)

50 Freestyle: I. Grijalva, 1st, 28.13, (Dist.); A. Kuzminski, 3rd, 28.69; N. Reinhardt, 4th, 30.65, (PB); A. Marshall, 5th, 48.13.

100 Backstroke: A. Marshall, 2nd, 2:21.85.

100 Breaststroke: I. Grijalva, 2nd, 1:26.16; A. Kuzminski, 3rd, 1:30.07, (PB); N. Reinhardt, 4th, 1:37.72, (PB).

100 Freestyle: A. Kuzminski, 1st, 1:05.86.

500 Freestyle: I. Grijalva, 1st, 7:03.86; N. Reinhardt, 2nd, 7:06.21, (PB).

JUNIOR BOYS (13-14)

50 Freestyle: K. Dean, 1st, 24.84, (Dist.), (PB); J. Roehmholdt, 2nd, 26.48, (Dist.), (PB); A. Hren, 3rd, 31.19, (PB).

100 Backstroke: A. Hren, 1st, 1:29.37.

100 Breaststroke: K. Dean, 1st, 1:13.84, (Dist.), (PB).

100 Butterfly: A. Hren, 1st, 1:30.14, (PB).

100 Freestyle: K. Dean, 59.87, (Dist.); A. Hren, 1:17.80.

200 Freestyle: J. Roehmholdt, 2:09.22, (Dist.).

200 Individual Medley: J. Roehmholdt, 1st, 2:26.32, (Dist.); K. Dean, 2nd, 2:32.84, (Dist.).

500 Freestyle: J. Roehmholdt, 1st, 6:03.96.

SENIOR GIRLS (15-18)

50 Freestyle: S. Quadt, 1st, 30.56; Z. Miles, 2nd, 32.07.

100 Freestyle: S. Quadt, 1st, 1:12.20; Z. Miles, 2nd, 1:12.32, (PB).

200 Individual Medley: S. Quadt, 1st, 3:04.43, (PB).

500 Freestyle: Z. Miles, 1st, 7:27.15, (PB).

SENIOR BOYS (15-18)

50 Freestyle: M. Roehmholdt, 1st, 24.30, (Dist.); B. Kayes, 26.82; P. Harris, 3rd, 27.14.

100 Breaststroke: M. Roehmholdt, 1st, 1:14.17.

100 Freestyle: M. Roehmholdt, 1st, 56.03; P. Harris, 2nd, 1:02.82.

200 Breaststroke: B. Kayes, 1st, 2:57.20.

200 Individual Medley: B. Kayes, 1st, 2:46.93.

COMMENTS