SECTION VI PLAYOFFS
Section VI Football Playoffs
CLASS AA
Quarterfinals
Friday, Oct. 20
Lancaster 35, Hutch-Tech 0
Williamsville North 35, Bennett 6
Niagara Falls 22, Orchard Park 17
Jamestown 53, Clarence 52, 2OT
Semifinals
Friday, Oct. 27
No. 5 Jamestown at No. 1 Lancaster, 7 p.m.
No. 6 Niagara Falls at No. 2 Williamsville North, 7 p.m.
Final
Friday, Nov. 3
8 p.m. at New Era Field
CLASS A
Quarterfinals
Friday, Oct. 20
West Seneca West 59, Sweet Home 24
West Seneca East 28, Grand Island 14
South Park 6, Williamsville East 0
Iroquois 34, Starpoint 21
Semifinals
Friday, Oct. 27
No. 3S Iroquois at No. 1S West Seneca West,, 7 p.m.
No. 4S West Seneca East vs. No. 2S South Park at All High Stadium, 7 p.m.
Final
Saturday, Nov. 4
6:30 p.m. at New Era Field
CLASS B
Quarterfinals
Friday, Oct. 20
Cheektowaga 49, Depew 0
Dunkirk 25, Albion 7
Maryvale 18, Newfane 15
Saturday, Oct. 21
No. 8 Pioneer at No. 1 Lackawanna
Semifinals
Friday, Oct. 27
No. 3 Dunkirk at No. 2 Cheektowaga, 7 p.m.
No. 4 Maryvale vs. Lackawanna/Pioneer winner, 7 p.m.
Final
Saturday, Nov. 4
3:15 p.m. at New Era Field
CLASS C
Quarterfinals
Friday, Oct. 20
Southwestern 28, Akron 20
Silver Creek/Forestville 41, JFK 14
Wilson 57, Cassadaga Valley/Falconer 43
Saturday, Oct. 21
No. 4S Allegany-Limestone at No. 1N Cleveland Hill, 2 p.m.
Semifinals
Friday, Oct. 27
No. 2N Wilson at No. 1S Southwestern, 7 p.m.
Saturday, Oct. 28
No. 2S Silver Creek/Forestville vs. Cleveland Hill/Allegany-Limestone winner
Final
Saturday, Nov. 4
noon at New Era Field
CLASS D
Quarterfinals
Friday, Oct. 20
Franklinville/Elliottville 54, Portville 13
Maple Grove 40, Randolph/Frewsburg 21
Chautauqua Lake 40, Salamanca 0
Saturday, Oct. 21
No. 6 Cattaraugus-Little Valley vs. No. 3 Clymer/Sherman/Panama at , 1:30 p.m.
Semifinals
Friday, Oct. 27
No. 4 Chautauqua Lake at No. 1 Franklinville/Ellicottville, 7 p.m.
Clymer/Sherman/Panama/Cattaraugus-Little Valley winner at No. 2 Maple Grove, 7 p.m..
Final
Friday, Nov. 3
5 p.m. at New Era Field
CHUCK FUNKE MEMORIAL BOWLS
Semifinals
CLASS A
McKinley 22, North Tonawanda 14
Williamsville South 42, Amherst 26
CLASS B
Medina 24, Alden 21
Olean 36, Burgard 24
CLASS C
Gowanda/Pine Valley 47, Eden North Collins 26
Finals
Thursday, Oct. 26
CLASS AA
8 p.m. at Depew
CLASS A
5:30 p.m. at Depew
CLASS B
7:45 p.m. at Pioneer
CLASS C
5 p.m. at Pioneer
CLASS D
6 p.m. at Cattaraugus-Little Valley
MATCHUP GAMES
Thursday, Oct. 19
Fredonia/Westfield/Brocton 24, Lewiston-Porter 14
Springville 22, Tonawanda 0
Kenmore West 60, Hamburg 39
Kenmore East vs. Lockport
Saturday, Oct. 21
Frontier at Niagara-Wheatfield, 10 a.m.
Section VI Soccer Playoffs
BOYS
CLASS AA
Prequarterfinals
Monday, Oct. 16
Niagara Falls 6, Jamestown 3
Quarterfinals
Wednesday, Oct. 18
Clarence 10, Niagara Falls 0
Orchard Park 2, Niagara-Wheatfield 0
Lancaster 3, Frontier 1
Williamsville North 4, Lockport 1
Semifinals
Tuesday, Oct. 24 at Sweet Home
No. 3 Williamsville North vs. No. 2 Lancaster, 5 p.m.
No. 5 Orchard Park vs. No. 1 Clarence, 7:30 p.m.
Final
Saturday, Oct. 28
7 p.m. at Sweet Home
CLASS A-1
Prequarterfinals
Monday, Oct. 16
Sweet Home 2, Williamsville South 0
Kenmore West 4, Hutch-Tech 0
McKinley 2, West Seneca West 1
Quarterfinals
Wednesday, Oct. 18
Grand Island 2, Sweet Home 0
Hamburg 4, North Tonawanda 2
Kenmore West 2, Williamsville East 1
McKinley 3, Kenmore East 0
Semifinals
Friday, Oct. 20 at Tonawanda
Kenmore West 2, McKinley 1
Grand Island 1, Hamburg 0
Final
Thursday, Oct. 26 at Tonawanda
No. 7 Kenmore West vs. No. 1 Grand Island, 7:30 p.m.
CLASS A-2
Prequarterfinals
Monday, Oct. 16
Amherst 3, South Park 0
Lake Shore 3, Maryvale 0
Cheektowaga 5, West Seneca East 0
Quarterfinals
Wednesday, Oct. 18
East Aurora 4, Amherst 0
Lewiston-Porter 1, Iroquois 0
Starpoint 4, Lake Shore 0
Pioneer 1, Cheektowaga 0
Semifinals
Friday, Oct. 20 at Sweet Home
East Aurora 4, Lewiston-Porter 0
Starpoint 2, Pioneer 0
Final
Thursday, Oct. 26 at Sweet Home
No. 2 Starpoint vs. No. 1 East Aurora, 5 p.m.
CLASS B-1
Prequarterfinals
Tuesday, Oct. 17
Tonawanda 2, Albion 1
City Honors 2, Depew 0
Olean 4, Dunkirk 0
Oracle-Maritime 3, Springville 1
International Prep 5, CSAT 0
Alden 5, Medina-Lyndonville 2
Quarterfinals
Thursday, Oct. 19
Lackawanna 2, Tonawanda 1, OT
Olean 1, City Honors 0
Newfane 8, Oracle-Maritime 1
International Prep 4, Alden 0
Semifinals
Saturday, Oct. 21 at Sweet Home
No. 3 International Prep vs. No. 2 Newfane, noon
No. 5 Olean vs. No. 1 Lackawanna, 2:30 p.m.
Final
Wednesday, Oct. 25
7:30 p.m. at Sweet Home
CLASS B-2
Prequarterfinals
Tuesday, Oct. 17
Falconer/Cassadaga Valley 2, Fredonia 1
Royalton-Hartland 1, MEC-Bennett 0
Akron 3, Salamanca/Cattaraugus-Little Valley 2
Riverside 5, Eden 0
Quarterfinals
Thursday, Oct. 19
Burgard 3, Falconer/Cassadaga Valley 2, SO
Olmsted 6, Royalton-Hartland 2
Southwestern 6, Akron 0
Riverside 1, Wilson 0
Semifinals
Saturday, Oct. 21 at Sweet Home
No. 6 Riverside vs. No. 2 Southwestern, 5 p.m.
No. 4 Olmsted vs. No. 1 Burgard, 7:30 p.m.
Final
Wednesday, Oct. 25
5 p.m. at Sweet Home
CLASS C
Quarterfinals
Thursday, Oct. 19
Allegany-Limestone 9, Randolph 0
Holland 4, Portville 1
Maple Grove 2, Chautauqua Lake 1, OT
Westfield/Brocton 7, Silver Creek/Forestville 3
Semifinals
Monday, Oct. 23 at Pioneer
No. 3 Maple Grove vs. No. 2 Westfield/Brocton, 5 p.m.
No. 4 Holland vs. No. 1 Allegany-Limestone, 7:30 p.m.
Final
Friday, Oct. 27
7:30 p.m. at Sweet Home
CLASS D
Quarterfinals
Tuesday, Oct. 17
Ellicttcottville 6, Frewsburg 0
Lafayette 2, Franklinville 0
Semifinals
Saturday, Oct. 21 at Pioneer
No. 6 Lafayette vs. No. 2 North Collins, 5 p.m.
No. 4 Ellicottville vs. No. 1 Pine Valley, 7:30 p.m.
Final
Friday, Oct. 27
5 p.m. at Sweet Home
GIRLS
CLASS AA
Prequarterfinals
Tuesday, Oct. 17
Niagara Falls 1, Jamestown 0, OT
Quarterfinals
Friday, Oct. 20
Clarence 9, Niagara Falls 0
Orchard Park 2, Frontier 1
Niagara-Wheatfield 4, Lockport 1
Williamsville North 2, Lancaster 0
Semifinals
Tuesday, Oct. 24 at Williamsville South
No. 3 Williamsville North vs. No. 2 Niagara-Wheatfield, 5:30 p.m.
No. 4 Orchard Park vs. No. 1 Clarence, 7:30 p.m.
Final
Monday, Oct. 30
6 p.m. at Williamsville South
CLASS A-1
Prequarterfinals
Tuesday, Oct. 17
West Seneca East 1, West Seneca West 0
Kenmore West 4, Sweet Home 0
Quarterfinals
Thursday, Oct. 19
Grand Island 2, West Seneca East 0
Williamsville South 6, North Tonawanda 0
Williamsville East 3, Kenmore West 0
Hamburg 9, Hutch-Tech 0
Semifinals
Wednesday, Oct. 25 at Williamsville North
No. 3 Hamburg vs. No. 2 Williamsville East, 6 p.m.
No. 5 Williamsville South vs. No. 1 Grand Island, 8 p.m.
Final
Saturday, Oct. 28
3 p.m. at Adams Field
CLASS A-2
Prequarterfinals
Tuesday, Oct. 17
Kenmore East 4, Lake Shore 0
Maryvale 4, Cheektowaga 0
Quarterfinals
Thursday, Oct. 19
Pioneer 1, Kenmore East 0
Starpoint 3, Iroquois 1
East Aurora 4, Maryvale 0
Lewiston-Porter 2, Amherst 1
Semifinals
Wednesday, Oct. 25 at Williamsville North
No. 3 Lewiston-Porter vs. No. 2 East Aurora, 6 p.m.
No. 5 Starpoint vs. No. 1 Pioneer, 8 p.m.
Final
Saturday, Oct. 28
5 p.m. at Williamsville North
CLASS B-1
Prequarterfinals
Wednesday, Oct. 18
Albion 1, Medina 0
Springville 8, Dunkirk 1
Olean 8, CSAT 0
Quarterfinals
Friday, Oct. 20
Albion 3, City Honors 1
Alden 6, International Prep 0
Newfane 3, Springville 2
Olean 4, Tonawanda 3
Semifinals
Tuesday, Oct. 24 at Williamsville North
No. 6 Olean vs. No. 2 Newfane, 6 p.m.
No. 8 Albion vs. No. 5 Alden, 8 p.m.
Final
Saturday, Oct. 28
11 a.m. at Williamsville North
CLASS B-2
Quarterfinals
Friday, Oct. 20
Fredonia 2, Olmsted 0
Wilson 4, Eden 0
Southwestern 5, Royalton-Hartland 1
Akron 8, JFK 0
Semifinals
Tuesday, Oct. 24 at Williamsville North
No. 3 Southwestern vs. No. 2 Akron, 6 p.m.
No. 8 Fredonia vs. No. 4 Wilson, 8 p.m.
Final
Saturday, Oct. 28
1 p.m. at Williamsville North
CLASS C
Prequarterfinals
Wednesday, Oct. 18
Randolph 1, Chautauqua Lake 0
Portville 7, Salamanca 0
Cattaraugus-Little Valley 3, Westfield 2
Falconer 4, Cassadaga Valley 0
Quarterfinals
Friday, Oct. 20
Maple Grove 3, Randolph 1
Silver Creek 2, Portville 1
Holland 3, Cattaraugus-Little Valley 1
Allegany-Limestone 4, Falconer 1
Semifinals
Tuesday, Oct. 24 at Dunkirk
No. 3 Allegany-Limestone vs. No. 2 Holland, 6 p.m.
No. 4 Silver Creek vs. No. 1 Maple Grove, 8 p.m.
Final
Saturday, Oct. 28
3:30 p.m. at Dunkirk
CLASS D
Quarterfinals
Wednesday, Oct. 18
Franklinville 6, Pine Valley 0
Semifinals
Monday, Oct. 23
No. 4 Franklinville vs. No. 1 North Collins, 8 p.m. at Dunkirk
No. 3 Ellicottville vs. No. 2 Frewsburg, 6 p.m. at Dunkirk
COMMENTS