Local Runners Compete In Southern Tier Classic

ALLEGANY — The 25th annual Southern Tier Classic cross country race at Allegany-Limestone on Saturday favored Addison with a score of 33 in the varsity girls team standings and North East with 53 points in the boys varsity race.

Following in the girls standings was Silver Creek in third with 97, Olean in sixth with 142 and the hosts with 170 points in seventh place.

Falconer claimed third for the boys with 67 points, followed by Allegany-Limestone in fifth (122), Olean in seventh (150), Silver Creek in eighth (207) and Franklinville in ninth (234).

Matt Evans of Randolph led the local finishers with a third-place time of 17:33.7, behind champion Josh Lewis of North East, who clocked a 16:52.6.

Sam Filbert of Allegany-Limestone took fifth in 17:50.7, while Collin Barmore of Falconer clocked a 18:30.3 for ninth place and Ronan McDonald of Randolph grabbed 10th (18:34.0).

Falconer had a strong showing at the top of the race as Andrew Young joined Barmore in 11th (18:36.7), followed by Ben Deperna in 14th (18:42.4) and Connor Hudson in 15th (18:48.0).

Riley Wilson was the quickest of the Silver Creek Black Knights with a 23rd-place finish in 19:29.3, while Olean was led by Matt Droney with a 13th-place finish in 18:41.7.

Franklinville was led by Maddox Bush with a 21:00.7 while Tavi Riling posted a 21:22.6.

Silver Creek’s excellent team performance in the girls race was led by Ellie Decker’s third-place finish in 21:12.9, followed by Ashlyn Collins of Olean, who ran a fourth-place 21:42.7.

Leading the host Gators was Lindsey Clawson with a 22:39.4, good for 14th, while Maple Grove’s quickest was Kendra Berg in 17th with a 22:48.6.

Following Decker’s lead for the Lady Black Knights was Daisy League in 20th (23:12.8) and Julia Kennedy in 21st (23:13.3).

Also competing for Maple Grove were Madie Borst (24:11.4), Ainsley Holt (24:30.9) and Hanna Brown (25:41.5).

BOYS VARSITY: 1. Josh Lewis (NE), 2. Evan McIllwain (Add), 3. Matt Evans (Ran), 4. Kyle Campbell (NF), 5. Sam Filbert (AL), 6. Tristan Amell (Cou), 7. Colin Baxter (NE), 8. Matthew Kifer (Nia), 9. Collin Barmore (Fal), 10. Ronan Mcdonald (Ran). T–16:52.6

GIRLS VARSITY: 1. Veronica Dailey (Add), 2. Taylor Van Tassell (NE), 3. Ellie Decker (SC), 4. Ashlyn Collins (O), 5. Megan Long (Add), 6. Carlye Zahner (NE), 7. Isabella Painter (Add), 8. Hailey Kumpf (CR), 9. Laurel Perrine (Add), 10. Molly Chiarella (NF). T–20:29.8

COMMENTS