Lunger’s Dominance Continues; Gardner Prevails

BUSTI — Dennis Lunger has run wild on the Rusted Nutz RUSH Pro-Mod series all season, winning eight of the 10 features entering Saturday night’s special Pro-Mod event at Stateline Speedway.

The 11th trip out ended like many of the previous 10, with Lunger’s No. 71 in victory lane. Lunger took the lead on lap four and never looked back, winning his ninth feature of the season in the Rusted Nutz RUSH Pro-Mod Special at the one-third mile oval.

In other action, Troy Johnson led wire-to-wire for his first feature win of the season in the Sugar Grove Beverage Outlaw E-Mods division, Max Blair won a crash-filled Ed Shults Auto Group RUSH Crate Late Model feature and Rich Gardner won his first Overhead Door Super Late Model race of the season. John Boardman was victorious for the fifth time in Wellington Log Homes Street Stocks competition, Matt Kosinski won his second Super Sportsmen feature of the year and Gary Troyer won for the third time in four weeks in Bailey’s Towing and Recovery Super Challengers action.

ED SHULTS AUTO GROUP RUSH CRATE LATE MODELS (18 cars)

Heat 1 (8 laps, 9 cars): 1. Max Blair, 2. T.J. Downs, 3. Ryan Scott, 4. Darrell Bossard, 5. Scott Gurdak, 6. Matthew Sipes, 7. C.J. Irons, 8. Chad Schauers, 9. Chad Clement

Heat 2 (8 laps, 9 cars): 1. Dennis Lunger, 2. Jason Genco, 3. Nathan Earle, 4. Wyatt Scott, 5. Paul Norman, 6. D.J. Krug, 7. Kevin Hill, 8. William Stile, 9. Mitchell Hoffman

Feature (20 laps, 18 cars): 1. Max Blair, 2. Dennis Lunger, 3. Wyatt Scott, 4. Ryan Scott, 5. Scott Gurdak, 6. T.J. Downs, 7. Jason Genco, 8. Darrell Bossard, 9. C.J. Irons, 10. Chad Schauers, 11. Paul Norman, 12. Nathan Earle, 13. D.J. Krug, 14. Matthew Sipes, 15. Mitchell Hoffman, 16. Kevin Hill, 17. William Stile, 18. Chad Clement

SUGAR GROVE BEVERAGE OUTLAW E-MODS (14 cars)

Heat 1 (8 laps, 7 cars): 1. Michael McGee, 2. David Scott, 3. Troy Johnson, 4. Butch Southwell, 5. David Lanphere, 6. Brodie Hill, 7. Dominic DePonceau

Heat 2 (8 laps, 7 cars): 1. Justin Carlson, 2. Tim Rockwell, 3. Ron Seeley, 4. Shawn Shingledecker , 5. Brian Stino, 6. Greg Johnson, 7. Kirk Bradley

Feature (20 laps, 14 cars): 1. Troy Johnson, 2. Michael McGee, 3. Butch Southwell, 4. Tim Rockwell, 5. Shawn Shingledecker, 6. Ron Seeley, 7. Greg Johnson, 8. David Scott, 9. Brian Stino, 10. Brodie Hill, 11. Dominic DePonceau, 12. Justin Carlson, 13. David Lanphere, 14. Kirk Bradley DNS

RUSTED NUTZ RUSH PRO-MODS (16 cars)

Heat 1 (8 laps, 8 cars): 1. Chad Carlson, 2. Scott Gurdak, 3. Ryan Scott, 4. Steve Dixon, 5. Jason Covey, 6. Zach Johnson, 7. Kevin Ruhlman, 8. Dennis Hagg Jr.

Heat 2 (8 laps, 8 cars): 1. Dennis Lunger, 2. Matt Harvey, 3. Justin Carlson, 4. Rich Michael Jr., 5. Dennis Asel, 6. Brian Mohawk, 7. Kevin Decker, 8. Jarrod Silvis

Feature (25 laps, 16 cars): 1. Dennis Lunger, 2 Ryan Scott, 3. Chad Carlson, 4. Scott Gurdak, 5. Steve Dixon, 6. Jason Covey, 7. Justin Carlson, 8. Kevin Decker, 9. Kevin Ruhlman, 10. Brian Mohawk, 11. Jarrod Silvis, 12. Matt Harvey, 13. Dennis Asel, 14. Rich Michael Jr., 15. Dennis Hagg Jr., 16. Zach Johnson

OVERHEAD DOOR SUPER LATE MODELS (17 cars)

Heat 1 (8 laps, 9 cars): 1. Jake Finnerty, 2. Matt Lux, 3. David Scott, 4. Dutch Davies, 5. Rick Tripodi, 6. Chris Hackett, 7. Bump Hedman, 8. Greg Oakes, 9. Pete Alspaugh

Heat 2 (8 laps, 8 cars): 1. John Volpe, 2. John Lobb, 3. Rich Gardner, 4. Max Blair, 5. Doug Eck, 6. Damian Bidwell, 7. Ward Schell, 8. Nathan Hill

Feature (25 laps, 17 cars): 1. Rich Gardner, 2. John Lobb, 3. Max Blair, 4. John Volpe, 5. Matt Lux, 6. Dutch Davies, 7. Doug Eck, 8. David Scott, 9. Jake Finnerty, 10. Damian Bidwell, 11. Greg Oakes, 12. Rick Tripodi, 13. Ward Schell, 14. Pete Alspaugh, 15. Bump Hedman, 16. Chris Hackett, 17. Nathan Hill

WELLINGTON LOG HOMES STREET STOCKS (20 cars)

Heat 1 (8 laps, 10 cars): 1. Brandon Groters, 2. Kyle Couchenour, 3. Scott Dellahoy, 4. Gary Fisher, 5. Mike Moore, 6. Douglas Eck, 7. Vic Redeye, 8. Scott Freer, 9. Jack Warrior, 10. Nick Mohawk DNS

Heat 2 (8 laps, 10 cars): 1. Jordan Eck, 2. John Boardman, 3. David Shagla Jr., 4. Anthony Marotto, 5. Paul Nelson, 6. Michael Reed, 7. David Schauers, 8. Bill Applebee, 9. Brian Crandall, 10. Dana Maybee

Feature (20 laps, 20 cars): 1. John Boardman, 2. David Shagla Jr., 3. Gary Fisher, 4. Kyle Couchenour, 5. Brandon Groters, 6. Michael Reed, 7. Scott Dellahoy, 8. David Schauers, 9. Anthony Marotto, 10. Scott Freer, 11. Bill Applebee, 12. Vic Redeye, 13. Jordan Eck, 14. Mike Moore, 15. Brian Crandall, 16. Douglas Eck, 17. Paul Nelson, 18. Dana Maybee, 19. Jack Warrior DNS, 20. Nick Mohawk DNS

SUPER SPORTSMEN (14 cars)

Heat 1 (8 laps, 7 cars): 1. Michael Kosinski, 2. Ted Kosinski, 3. Jim Kibbe, 4. Steve Longo, 5. Tim Thorp, 6. Kendelle Kosinski, 7. Tommy Kosinski DNS

Heat 2 (8 laps, 7 cars): 1. Dan Nocero Jr., 2. Matt Kosinski, 3. Brian Larson, 4. Shane Horner, 5. Tom Kosinski, 6. Mike Genco, 7. Doug Birath

Feature (15 laps, 14 cars): 1. Matt Kosinski, 2. Dan Nocero Jr., 3. Jim Kibbe, 4. Michael Kosinski, 5. Ted Kosinski, 6. Tommy Kosinski, 7. Mike Genco, 8. Shane Horner, 9. Brian Larson, 10. Tim Thorp, 11. Doug Birath, 12. Kendelle Kosinski, 13. Tom Kosinski, 14. Steve Longo

BAILEY’S TOWING AND RECOVERY SUPER CHALLENGERS (25 cars)

Heat 1 (6 laps, 9 cars): 1. John Seekings, 2. Dylan Greene, 3. Dustin Lamb, 4. Jordan Melice, 5. Jasmine Markham, 6. Tommy LaBarbara, 7. Brandon Stover, 8. Brandon Hall, 9. Jazz Jackson

Heat 2 (6 laps, 9 cars): 1. William VanGuilder, 2. Roger Hall, 3. Kevin Covell, 4. Rory Houser, 5. Andy Proper, 6. Chris Horton, 7. Dakota Curry, 8. Benjamin Stover, 9. Preston Matve

Heat 3 (6 laps, 7 cars): 1. Gary Troyer, 2. Pete Volpe, 3. Brandon Huffman, 4. Chris Knisley, 5. Nick Reed, 6. Charles Morris, 7. Tom Mason, 8. Pat Oyer DNS

Feature (12 laps, 25 cars): 1. Gary Troyer, 2. William VanGuilder, 3. Andy Proper, 4. Rory Houser, 5. Dustin Lamb, 6. Kevin Covell, 7. Chris Kinsley, 8. John Seekings, 9. Jordan Melice, 10. Brandon Hall, 11. Tommy LaBarbara, 12. Dakota Curry, 13. Jasmine Markham, 14. Dylan Greene, 15. Brandon Stover, 16. Benjamin Stover, 17. Charles Morris, 18. Chris Horton, 19. Pete Volpe, 20. Brandon Huffman, 21. Jazz Jackson, 22. Preston Matve, 23. Nick Reed, 24. Tom Mason DNS, 25. Pat Oyer DNS

COMMENTS