Max Blair Celebrates Father’s Day In His Dad’s Car, Wins SLM Feature At Stateline

After a breathtaking accident last weekend, Max Blair returned to his winning ways just six days later as he was able to pilot his father’s Won11 machine to victory lane at Stateline Speedway on Saturday. 
Submitted photo

After a breathtaking accident last weekend, Max Blair returned to his winning ways just six days later as he was able to pilot his father’s Won11 machine to victory lane at Stateline Speedway on Saturday. Submitted photo

BUSTI — On Father’s Day weekend, Max Blair took over the reigns of his father Robbie’s No. Won11 car and parked it in a place he knows oh so well.

Victory Lane.

Blair got the early jump and never looked back, winning the Overhead Door Super Late Model feature Saturday at Stateline Speedway.

In other action, Dave Lyon was victorious in Shults Auto Group RUSH Crate Late Model event, Joel Watson took the checkered flag in the Sugar Grove Beverage Outlaw E-Mods race and Dennis Lunger improved to 6-0 in the Rusted Nutz RUSH Pro-Mod series this season. John Boardman won his second Wellington Log Homes Street Stock feature of the season, Andy Proper was victorious in the Bailey’s Towing and Recovery Super Challenger series and Matt Kosinski won his first Himes Auction Company Super Sportsmen feature of the 2017 season.

OVERHEAD DOOR SUPER LATE MODELS (16 cars)

Heat 1 (8 laps, 8 cars): 1. Doug Eck, 2. Darrell Bossard, 3. Jake Finnerty, 4. Mike Wonderling, 5. Chris Hackett, 6. Dutch Davies, 7. Rick Tripodi, 8. Chuck Parker

Heat 2 (8 laps, 8 cars): 1. John Volpe, 2. Max Blair, 3. David Scott, 4. Damian Bidwell, 5. John Lobb, 6. Bump Hedman, 7. Rich Gardner, 8. Dave DuBois

Feature (25 laps, 16 cars): 1. Max Blair, 2. David Scott, 3. Doug Eck, 4. John Volpe, 5. Jake Finnerty, 6. Darrell Bossard, 7. Mike Wonderling, 8. John Lobb, 9. Bump Hedman, 10. Rich Gardner, 11. Chris Hackett, 12. Damian Bidwell, 13. Rick Tripoli, 14. David DuBois, 15. Chuck Parker, 16. Dutch Davies

ED SHULTS AUTO GROUP RUSH CRATE LATE MODELS

(16 cars)

Heat 1 (8 laps, 8 cars): 1. Dennis Lunger, 2. Darrell Bossard, 3. Jason Genco, 4. Wyatt Scott, 5. Kyle Zimmerman, 6. Nathan Earle, 7. Matt Sipes, 8. Kyle Murray

Heat 2 (8 laps, 8 cars): 1. Scott Gurdak, 2. Jamie Brown, 3. Max Blair, 4. Dave Lyon, 5. Jeff Hoffman, 6. Chad Clement, 7. Chad Schauers, 8. Paul Norman

Feature (20 laps, 16 cars): 1. Dave Lyon, 2. Jason Genco, 3. Dennis Lunger, 4. Scott Gurdak, 5. Darrell Bossard, 6. Max Blair, 7. Jamie Brown, 8. Wyatt Scott, 9. Jeff Hoffman, 10. Kyle Zimmerman, 11. Nathan Earle, 12. Chad Schauers, 13. Paul Norman, 14. Kyle Murray, 15. Matthew Sipes, 16. Chad Clement

SUGAR GROVE BEVERAGE OUTLAW E-MODS (19 cars)

Heat 1 (8 laps, 7 cars): 1. Michael McGee, 2. John Woodward Jr., 3. Butch Southwell, 4. Mike Kinney, 5. Al Brewer, 6. Justin Carlson, 7. Scott Dellahoy

Heat 2 (8 laps, 6 cars): 1. Tim Rockwell, 2. Cale Crocker, 3. Ron Seeley, 4. Josh Ferry, 5. Greg Johnson, 6. Kirk Bradley DNS

Heat 3 (8 laps, 6 cars): 1. Joel Watson, 2. David Scott, 3. Steve Rex, 4. Byron Johnson, 5. Dave Lanphere, 6. Matt Lux DNS

Feature (20 laps, 19 cars): 1. Joel Watson, 2. Michael McGee, 3. John Woodward Jr., 4. David Scott, 5. Ron Seeley, 6. Al Brewer, 7. Justin Carlson, 8. Kirk Bradley, 9. Josh Ferry, 10. Mike Kinney, 11. Steve Rex, 12. Matt Lux, 13. Tim Rockwell, 14. Cale Crocker, 15. Butch Southwell, 16. Greg Johnson, 17. Scott Dellahoy, 18. Bryon Johnson, 19. Dave Lanphere DNS

RUSTED NUTZ RUSH PRO-MODS (13 cars)

Heat 1 (8 laps, 7 cars): 1. Chad Carlson, 2. Ryan Scott, 3. Scott Gurdak, 4. Zach Johnson, 5. Dennis Asel, 6. Jarod Silvis, 7. Brian Mohawk

Heat 2 (8 laps, 6 cars): 1. Dennis Lunger, 2. Jason Covey, 3. Matt Harvey, 4. Dennis Hagg Jr., 5. Nate Hartzell, 6. Kevin Ruhlman

Feature (20 laps, 13 cars): 1. Dennis Lunger, 2. Chad Carlson, 3. Ryan Scott, 4. Scott Gurdak, 5. Jason Covey, 6. Matt Harvey, 7. Nate Hartzell, 8. Dennis Hagg Jr., 9. Zach Johnson, 10. Brian Mohawk, 11. Dennis Asel, 12. Jarod Silvis, 13. Kevin Ruhlman

WELLINGTON LOG HOMES STREET STOCKS (17 cars)

Heat 1 (8 laps, 9 cars): 1. David Shagla Jr., 2. Brad Church, 3. John Boardman, 4. Chris Couchenour, 5. Brian Crandall, 6. Steve Keith, 7. Vic Reduie, 8. Bill Best, 9. David Warrior

Heat 2 (8 laps, 8 cars): 1. Gary Fisher, 2. Scott Dellahoy, 3. Anthony Marotto, 4. Paul Nelson, 5. Victor Earle, 6. Scott Freer, 7. David Schauers, 8. Tyler Dynys

Feature 1 (20 laps, 17 cars): 1. John Boardman, 2. David Shagla, 3. Anthony Marotto, 4. Victor Earle Jr., 5. Brad Church, 6. Paul Nelson, 7. Scott Dellahoy, 8. Tyler Dynys, 9. Bill Best, 10. David Schauers, 11. Scott Freer, 12. Chris Couchenour, 13. Vic Reduie, 14. Gary Fisher, 15. Brian Crandall, 16. Steve Keith, 17. David Warrior

HIMES AUCTION COMPANY SUPER SPORTSMEN (11 cars)

Feature (15 laps, 11 cars): 1. Matt Kosinski, 2. Ted Kosinski, 3. Jim Kibbe, 4. Dan Nocero Jr., 5. Dan Oaks, 6. Tommy Kosinski, 7. Tim Thorp, 8. Tom Kosinski, 9. Steve Longo, 10. Mike Genco, 11. Jeffrey Maynard

BAILEY’S TOWING AND RECOVERY SUPER CHALLENGERS (23 cars)

Heat 1 (6 laps, 7 cars): 1. John Zeleznick, 2. Greg Rockwell, 3. Brandon Hall, 4. Rory Houser, 5. Dakota Curry, 6. Garret Yeager, 7. Dylan Greene, 8. Josh Crull DNS

Heat 2 (6 laps, 8 cars): 1. Gary Troyer, 2. Kevin Covell, 3. Mike Riche Jr., 4. Bob Leonard, 5. Pat Oyer, 6. Benjamin Stover, 7. Tommy LaBarbara, 8. Jazz Jackson

Heat 3 (6 laps, 8 cars): 1. Andy Proper, 2. Roger Hall, 3. John Seekings, 4. Chris Knisley, 5. Jordan Melice, 6. John Angeletti, 7. Benjamin Swarthout, 8. Chris Horton

Feature (12 laps, 23 cars): 1. Andy Proper, 2. John Zeleznick, 3. Gary Troyer, 4. Michael Riche Jr., 5. Kevin Covell, 6. Chris Knisley, 7. Rory Hauser, 8. Chris Horton, 9. Bob Leonard, 10. Greg Rockwell, 11. Jordan Melice, 12. Benjamin Stover, 13. John Angeletti, 14. Dakota Curry, 15. Jazz Jackson, 16. John Seekings, 17. Garret Yeager, 18. Benjamin Swarthout, 19. Roger Hall, 20. Pat Oyer, 21. Brandon Hall, 22. Tommy LaBarbara, 23. Dylan Greene, 24. Josh Crull DNS

COMMENTS